Bármi áron haza
Kínai holdújév
2014-02-02 15:00
Bármi áron haza - ez a mottója minden évben körülbelül 1,35 milliárd kínainak, akik a hagyomány szerint szülőfalujukban töltik az újévi ünnepeket.
Kína az állandóság, a hagyományok és a tömegek országa. Ez közhely. Viszont ha e két tényező összetalálkozik egymással, na, akkor történnek az igazán meredek dolgok. A kínai holdújév ünnepe január 16-tól 40 napig tart. A hagyomány azt követeli, hogy ilyenkor mindenki hazatérjen szülővárosába, szülőfalujába, s itt ünnepeljen. Kínai léptékekben ez azt jelenti, hogy 1,35 milliárd ember várhatóan összesítve 3,6 milliárd alkalommal utazzon. Repülőgépen, vonaton, busszal, autóval, motorral, talán még szamárháton is.
A világ legnagyobb belső migrációja nem zajlik le zökkenőmentesen. Európai ember számára nehezen elképzelhető terhet ró a kínai közlekedési rendszerre. Vonat- és buszjegyeket már hónapok óta nagyon nehéz szerezni. A tömegközlekedési eszközökön fürtökben lógnak az emberek. Nemhogy a jobb helyekért, de már a feljutásért is közelharc zajlik. A jegyek feketepiaca virágzik. A cél: otthon ünnepelni az idei év kezdetét, a Ló évét.
A kínai fejlesztésekért és reformokért felelős minisztérium becslései szerint az idei 3,6 milliárd utazás 200 millióval több, mint a tavalyi volt. Különösen nagy figyelem irányul a vasútra, arra, hogy miként képes a tömeggel megbirkózni. A kínai vasutat ugyanis tavaly szervezték ki egy önálló, állami tulajdonú társaságba. Korábban minisztériumi irányítás alatt állt. A vasút az idén 258 millió utast szállít az ünnepek alatt, csaknem 8 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. A vasút kulcskérdés, már csak azért is, mert előző vezetőjét 2011-ben korrupciós vádak miatt menesztették. Így az új, átszervezett vezetés a kínai korrupció ellenes küzdelem szimbóluma is lett. A kínai hálózatot 2015-re 120 ezer kilométer hosszúra szeretnék fejleszteni, ennek nagyjából egytizede gyorsvasút lenne.
A cikket teljes terjedelemben keresse a Figyelő 5-dik számában.