Bedőlési index: az építőipar vezet

2013-07-16 11:15
A tavaly év végi mintegy 4 százalékról júliusra 3,14 százalékra csökkent a Bisnode bedőlési index (BBI) értéke; legutóbb 2010-ben volt hasonló a cégbedőlési arány - derül ki a Bisnode üzleti információs szolgáltató elemzéséből.
A Bisnode bedőlési index 12 hónap felszámolásait és csődeljárásait viszonyítja az átlagos cégszámhoz, ennek arányát jelzi, így a cégek fizetésképtelenségének alakulását mutatja. Az információs szolgáltató keddi közlése szerint az érték 2008-ban még 2,33 százalék volt, ez csaknem megduplázódott 2012 végére, csak tavaly novembertől kezdett csökkenni a fizetésképtelenségi eljárások száma. A jelenlegi 3,14 százalékos érték azt jelzi, hogy száz cégből átlagosan három fizetésképtelenné válik egy éven belül.

A legnagyobb bedőlési indexszel rendelkező iparágakban csökkent az érték az egy évvel ezelőttihez hasonlítva. A listavezető építőipar indexe 7,22 százalékról 5,27-re csökkent, a második helyezett vendéglátásé 6,56-ról 4,54-re. A harmadik helyre került bányászat, valamint a tizedik helyen álló nemfém ásványi termék gyártása - azaz az üveg, kerámia és cementgyártás, amely szintén kapcsolódik az építőiparhoz - tavaly még nem volt benne a legrosszabb tízben. A bútorgyártás viszont, amely egy éve még a hatodik legnagyobb bedőlési arányú szektor volt, most kikerült a listából - ismerteti a közlemény.

A legkisebb bedőlési indexszel rendelkező szektorok mezőnye is stabil, a sort az idén is a humán-egészségügyi és szociális ellátás, az oktatás, valamint a szakmai, tudományos, műszaki tevékenység vezeti. A tavalyi értékhez képeset két iparágnak csökkent annyira a fizetésképtelenségi indexe, hogy be tudott kerülni a lista első tíz helyezettje közé. A vegyipari és a kommunális tevékenységet végző vállalkozások tavaly júniusban még nem voltak a legkisebb kockázatú szektorok között, mára azonban beletartoznak az első tízbe.

A csökkenés jó jel a gazdaság stabilizálódására, de a 3 százalék feletti index még mindig meglehetősen magas, ezért nem szabad megfeledkezni az üzletkötés előtti cégminősítésről, az üzleti partnerek megbízhatóságának ellenőrzéséről és a megrendelők kockázatosságának folyamatos figyeléséről - hívja fel a figyelmet közleményében a Bisnode.
MTI