Berlinnek nem tetszik az uniós bizottság bankszanálási javaslata

2013-07-10 16:50
A német kormány szerint az a javaslat, hogy állítsanak fel egy testületet, amely döntene megrendült helyzetű bankok megsegítéséről vagy bezárásáról, az uniós alapszerződésben nem rögzített hatalommal ruházná fel az Európai Bizottságot, és késleltetné a bankunió megvalósulását.
"Úgy gondoljuk, hogy a bizottság javaslata inkább eltorlaszolná, semmint felgyorsítaná a bankunió felé vezető utat" - mondta Steffen Seibert kormányszóvivő szerdán.

Az Európai Bizottság szerdán közzétett, az Egységes Bankszanálási Mechanizmus (SRM) létrehozására vonatkozó javaslata szerint, a bizottság, az Európai Központi Bank (EKB) és a tagállamok pénzpiaci hatóságainak képviselőiből álló úgynevezett Egységes Szanálási Testület döntene arról, hogyan kell szanálni Európában a bajba jutott bankokat.

Jogi okokból ugyanakkor nem ez a testület, hanem az Európai Bizottság mondaná ki a végső szót abban, hogy egy bankot szanálni kell-e, és ha igen, mikor, illetve, hogy a szanálás során milyen eszközöket alkalmazzanak, és milyen mértékben vonják be a folyamatba a terv alapján létrehozandó Egységes Bankszanálási Alapot.Berlin nem hajlandó elfogadni, hogy Brüsszelben vagy másutt olyan testület jöjjön létre, amely felülírná a német nemzeti hatóságok jogát a döntésre olyan kényes kérdésben, mint a bankbezárás. A szeptemberi választásokra tekintve ellenzi olyan alap létrehozatalát is, amelynek feltöltésében részt kellene vennie akkor is, ha egy másik tagállam bankja kerül veszélybe.

A német kormány jogi álláspontja szerint a javaslat olyan jogosítványokkal ruházná fel a bizottságot, amilyenekkel a jelenlegi szerződések keretén belül nem rendelkezhet - mondta a szóvivő.

Emlékeztetett rá, hogy az uniós pénzügyminiszterek által júniusban elfogadott francia-német javaslat a jelenlegi szerződéses kereteken belül is megvalósítható. E javaslat értelmében a nemzeti hatóságok szorosabban együttműködnének a bankok működésének ellenőrzésében, és koordinált döntéseket hoznának egyes problémák megoldására, mindaddig, amíg középtávon nem kerül sor az uniós szerződések korlátozott mértékű módosítására.
MTI