Bernanke már a jövőt építi

Sárvári Balázs, Tósoki Dániel
2013-11-11 17:59
Túl vagyunk a válságkezelésen, elsőszámú teendőnk tökéletesen felkészülni a következő krízisre - összegez Ben S. Bernanke a FED Kormányzótanácsának elnöke. Bár minden pénzügyi krízist egyedivé tesz egy különleges tényező, mégis sok hasonlóságot találhatunk köztük. Elemzésében az ideális intézményrendszert és a megfelelő cselekvési programot a 1907-es és a 2008-as válságok értelmezéséből bontja ki.
2013 nem pusztán a legutóbbi pénzügyi krízis ötödik évfordulója: alig 100 éve, december 23-án alapították a FED-et az 1907-ben kialakult recesszió kezelésének érdekében. Mivel az 1907-es válság sok szempontból is a pénzügyi krízisek archetípusának tekinthető, érdemes megvizsgálni a hasonlóságokat és különbözőségeket az akkori és jelen recesszió között.

Mint a legtöbb pénzügyi válság, a jelenlegi is és az 1907-es recesszió is akkor tört ki, amikor a gazdaság teljesítménye gyengülőben volt: a pénzügyi piacok nem tudták megfelelő mértékben kielégíteni az egyre növekvő hitelkeresletet. Az utolsó csepp a pohárban a United Copper Company ellen indított sikertelen spekuláció volt, melynek hátterében F. Augustus Heinze és C. F. Morse állt, akik szoros kapcsolatban álltak akkori vezető New York-i pénzügyi intézményekkel. A hír hamarosan napvilágot látott, ami a betétesek bizalmát pániksebességgel döntötte romokba. Ennek következtében számos bank a csőd szélére került, köztük a Heinze által vezetett intézmény is.

A befektetői bizalmat visszaállítandó a New York-i Klíringház, egy privát banki konzorcium az érintett bankok pénzügyi átvilágítását kezdeményezte, mely feltételéül szolgált a támogatások folyósításának. Az akciótervvel sikerült megállítani a csődhullámot, azonban a bizalmatlanság továbbterjedt számos más intézményre is, melyek már nem tartoztak a Klíringház felügyelete alá. Mivel esetükben a feltőkésítéshez szükséges intézményi háttér nem állt rendelkezésre, ezért aktíváik eladása révén próbáltak rendkívüli forráshoz jutni. Ennek hatására a tőzsdei árak zuhanni kezdtek, amely beláthatatlan következményeket vetített előre. A helyzet kezelésére a J.P. Morgan és más pénzügyi intézmények a betétek kivonásának limitálásával válaszoltak. Ezek az intézkedések végül valamelyest csillapították a kialakult pánikot, az amerikai pénzügyi rendszer azonban 1908 közepére súlyos veszteségeket szenvedett el.

Jelen recesszió több szempontból is hasonlít az 1907-es válságra, azonban 2008-ban a fő kiváltó ok a másodlagos jelzálog- és egyéb hitelkonstrukciók piacán kialakuló buborék volt, melynek hátterében spekulatív pénzügyi termékek álltak. Amikor a gazdaság teljesítménye visszaesett és a lakásárak esni kezdtek, számos, globális szinten is meghatározó pénzügyi vállalat szenvedett hatalmas veszteségeket, melynek nagysága és pontos okai külső szemlélők számára átláthatatlanok voltak. A befektetők bizalma megingott, a vállalatok értékpapírjaik eladásába kezdtek, melynek következtében a részvényárak zuhanni kezdtek. Míg 1907-ben a lakossági betétesek voltak a válság első áldozatai, addig 2008-ban a nagybani kereskedők váltak a krízis elsőszámú elszenvedőivé, de a bankközi hitelezés akkor is és most is hamar bedőlt.

Az első lépés mindkét esetben az érintett intézmények likviditásának stabilizálása volt, azonban a gazdaság teljes regenerációjának szükséges feltétele a bizalom visszanyerése. Ennek érdekében a felügyeleti intézmények az érintett vállalatokat 2008-ban is átvilágították és a főbb pénzügyi mutatószámokat nyilvánosságra hozták, így a működésük külső szemlélők számára is transzparenssé vált. A rend valamelyest helyreállt ugyan, mégis a mai napig érezhetők a recesszió hatásai.

A kérdés most már csupán annyi, milyen intézkedések szükségesek egy hasonló gazdasági válság elkerülése érdekében. Az árnyékbankrendszer és más szabályozatlan területek kerültek a reguláció fókuszába 2008 után. Ennek megfelelően egyes pénzügyi tevékenységeket lekorlátoztak, szabályozták a likvid tőke nagyságát, és előírások születtek a magánszektor hitelképességének vizsgálatára is.

Természetesen nem lehet minden eshetőségre felkészülni, de törekedni kell egy újabb válság kialakulási esélyeinek csökkentésére, melyhez nagyban hozzájárulhat a múltban kialakult válságok elemzése és a megfelelő konklúziók levonása.

Ben Shalom Bernanke (1953-) amerikai közgazdász, a Federal Reserve Kormányzótanácsának elnöke. Korábban az Egyesült Államok elnökét támogató Gazdasági Tanácsadók Tanácsa elnöke volt, illetve a Federal Reserve Kormányzótanácsának tagja. A Times magazin 2009-ben az év emberének választotta.