Minden harmadik magyar szenved, és ezzel Magyarország rosszabbul teljesít a háborúk sújtatta Szíriánál, Afganisztánnál és Iraknál is a Gallup nemzetközi felmérése szerint.
A világ 143 országára kiterjedő felmérésben arra voltak kíváncsiak, hogy a társadalmak mekkora része érzi elviselhetetlennek az életét. A legtöbb országban ezer fős reprezentatív mintán elvégzett felmérés Magyarországon 1025 ember kérdeztek meg, személyes és telefonos interjúk során. A felmérés készítői két változóból állapították meg a szenvedők arányát. Egyrészt a megkérdezetteket arra kérték, hogy 0 és 10 közötti skálán értékeljék, mennyire elégedettek életükkel, másrészt jövőbeli kilátásaikkal. Ezen a Cantril skálán az életükkel jelenleg és öt év múlva 4 ponttal vagy annál kevesebbel értékelőket tekintették szenvedőnek.
A listát Bulgária vezeti sokkolóan magas értékkel, a lakosság 39 százalékának az élete és kilátásai értelmezhetőek szenvedőnek. Magyarország a földrengést követően szociális és gazdasági válságba került Haitit követi, és ezzel az ötödik legrosszabb ország a világon. A felmérés szerint minden harmadik magyar szenvedve éli életét. Húsz országban is a lakosság több mint negyede értékelte szenvedésnek az életét, ezek közül öt a válság által leginkább érintett európai periférián található (Bulgária, Magyarország, Macedónia, Bosznia-Hercegovina, Románia), a többi afrikai és ázsiai a karibi Haiti mellett.
A legkevesebb szenvedő a fejlett szociális rendszerrel rendelkező skandináv országokban van, illetve Új-Zélandon és Ausztráliában. Emellett Katar és az Egyesült Arab Emirátusok is a legjobbak között van, ám itt a lakosság 80 százalékát kitevő, sokszor embertelen körülmények között élő vendégmunkások nem tudtak az eredményekben megjelenni, mivel ők nem állampolgárok. A gazdasági teljesítmény és a boldogtalanság között azonban nem olyan erős az összefüggés, hiszen például Venezuelában csak a lakosság 2, Brazíliában és Ghánában 3 százaléka érzi szenvedésnek az életét.
A kutatás elkészítői megjegyzik, hogy a szenvedők magas arányának könnyen politikai következményei is lehetnek, ahogy a listavezető Bulgáriában az idei tömegtüntetések azt megmutatták.
Helyezés |
Ország |
Szenvedők arány (%) |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23
|
Bulgária Örményország Kambodzsa Haiti Magyarország Madagaszkár Macedónia Irán Szíria Afganisztán Libanon Tanzánia Bosznia-Hercegovina Irak Románia Malawi Görögország India Tunézia Honduras Ukrajna Ruanda Szerbia |
39 37 34 32 32 31 31 31 29 29 29 28 27 27 27 27 26 25 24 24 24 24 24 |
A teljes lista itt érhető el.