2010-es váasztási plakát: válaszd a legkisebb rosszat - szavazz |
Gazdasági reformcsapda
Kérdéses, hogy meddig lehet az etnikai kártyát felmutatni, és azt hangoztatni, hogy bár az ország gazdasági helyzete rossz, a jelenlegi rezsim legalább féken tudja tartani a nemzetiségi indulatokat. Bosznia-Hercegovina húsz éve ugyanazokkal a strukturális problémákkal küszködik, amelyre ugyanez a politikai garnitúra eddig nem tudott választ adni. A volt Jugoszlávia örökségeként, hasonlóan a többi tagállamhoz, az állami tulajdonban lévő üzemek nagy része elavult és csak apasztja a központi költségvetést. Ugyanakkor az átgondolatlan privatizáció a szerdai tuzlai tiltakozáshoz hasonló eseményekhez vezethet.
Bosznia-Hercegovinában a munkanélküliek aránya 27,5 százalék a bosnyák statisztikai hivatal legutóbbi, 2011-es jelentése szerint. A fiatalkori munkanélküliség rátája ennek majdnem kétszerese. A legnagyobb probléma, hogy a munkanélküliség csökkentése terén az elmúlt évtizedekben nem történt előrelépés. Pontosabban a fejlődő gazdaságokra jellemző öt százalék körüli gazdasági növekedést az ország a válság kitöréséig nem tudta munkahelyekre váltani. A válság kitörése óta Európa kevésbé húzza a nyugat-balkáni gazdaságokat, ráadásul a nyugati országokban is nehezebb a munkavállalás.
A helyzet javítása érdekében a kormányzat az IMF-hez fordult, amely 2012 őszén egy 405 millió eurós stand-by hitelről döntött. A hitelért cserében végrehajtott gazdasági reformok azonban megdönthetik az eddig fenntartott szociális stabilitást. A politikai vezetés tehát kelepcébe került. Lemondott ugyan a jelentős veszteségekkel működtethető, de tömegeket foglalkoztató állami iparáról, hogy a reformokkal átalakítsa az ország gazdasági rendjét, ezek a reformok viszont éppen az elkerülni kívánt békétlenséget tüzelhetik.
Bosnyák tavasz és a szerb érdek
A bosnyák tavasz bizonyára még nem érkezett el, az elmúlt három nap zavargásait a keserűség szülte figyelmeztetésnek tekinthetjük. Tim Judah a BBC-n megjelent elemzésében felhívja a figyelmet arra, hogy fontos év következik idén Bosznia-Hercegovina számára: ősszel országos választásokat tartanak, Bosznia futballcsapata részt vesz a világbajnokságon, és júniusban százéves évfordulójához érkezik az első világháború kitörését okozó szarajevói merénylet.
Az ősz viszont akár forróbbra is sikerülhet, mint a nyár. Skóciában szeptemberben tartanak népszavazást a függetlenségről, míg novemberben Katalónia következik, és ez minden bizonnyal nem hagyja érintetlenül a boszniai Szerb Köztársaság vezetőit sem. A katalán nemzetgyűlés január végén elhatárolódott Milorad Dodik kijelentéseitől, amelyben tavaly a katalán helyzetet a boszniai szerbek státuszához hasonlította.
A mostani zavargások folyamán Aleksandar Vučić szerb miniszterelnök-helyettes felszólította a Boszniai Szerb Köztársaság pártjainak vezetőit, tegyenek meg mindent a politika stabilitás érdekében. Szerbiának ugyanis az uniós csatlakozási tárgyalások megkezdésével és a szerb-koszovói dialógus folytatásával, nincs szüksége újabb destabilizációs faktorra. Ráadásul március 16-án Szerbiában előrehozott választásokat tartanak.