Csatatér - Ami a csövön kifér

Baka F. Zoltán
2013-07-19 17:40
Az állam az energiaszolgáltatókat, azok pedig a nem fizető ügyfeleiket igyekeznek megadásra kényszeríteni. Egyelőre mindkét fronton döntetlenre áll a csata.
Alsó hangon 550 milliárd forintjába fájhat az államnak, hogy hídfőállásokat szerezzen a hazai energiaiparban, ám forrásaink szerint egyáltalán nem megy könnyen a cölöpök leverése. Az E.ON cégek mellett két másik nagy szolgáltató itteni érdekeltsége is alku tárgya, de hogy részben, vagy egészben vásárolnak be arról még nem sikerült megegyezniük információnk szerint a feleknek. A néha érthetetlen idei költségvetési intézkedéseknek, amelyekkel pótlólagos forrást igyekezett szerezni a kormány, ez is lehet egy magyarázata. A rendelkezésre álló tartalékok nem lennének elegendőek a felvásárlásokra. Sőt, ha ezt a pénzt felszívná az energetikai terjeszkedés, Brüsszel igen gyorsan figyelmeztetné a kormányt, hogy instabillá vált a büdzsé, és szükség lehet a túlzottdeficit-eljárás újra indítására - mondta lapunknak egy kormányzati szereplő.

Akik rálátnak ezekre az ügyekre, azt mondják, hogy a megállapodás szerinti szeptember végi időpontban sem fogja kiegyenlíteni a kormány az E.ON Földgáz Trade és az E.ON Földgáz Storage átvételének mintegy 260 milliárd forintos számláját. Kérdés az is, hogy sikerül-e nyélbe ütni egy másik nagy bizniszt még a választások előtt. E két tétel adja ki előzetes számítások szerint azt az 550, illetve a cégekben meglévő adósságokat is ideszámítva akár még nagyobb, összeget, amelyet az államnak elő kell teremtenie, vélhetően még a választások előtt. A nemzeti vagyon visszaszerzése újabb kommunikációs ütőkártya lehetne a kormány kezében ebben az időszakban. Kérdés, hogy erre honnan lesz pénze: a még meglévő tartalék nagyjából a negyedét tudná fedezni a szükséges összegnek. Állami vagyon értékesítése jöhet még szóba, vagy újabb különadók. Ami tény, ennyi fölös pénz nincs az állami kasszában, így bizonytalan, hogy mikor zárulhatnak az üzletek. Sokan ezzel a patthelyzettel magyarázzák, hogy miért mondtak le csoportosan a Földgáz Trade vezetői a közelmúltban. Nem akartak két szék közt a pad alá esni.

A cikk további részleteit keresse a Figyelő 29-dik számában.