Demján: stadion is kell, de gyár jobban

Halaska Gábor
2013-11-01 14:00
Stadiont is kell építeni Magyarországon, de legfőképpen gyárakat - nyilatkozta a Figyelőnek a hazai futballtörténések kapcsán a TriGránit Fejlesztési Zrt. elnöke.
- Néhány hónapja levelet írt a miniszterelnöknek, amelyben a Takarékszövetkezetek államosításának módját kifogásolta. Hol tart most ez az ügy?

- A dolog rettenetesen egyszerű: a kormány úgy gondolja, hogy az erről szóló törvény alkotmányos. Mi pedig az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség és a Vállalkozók Országos Szövetsége részéről úgy, hogy alkotmányellenes. Nem emlékszem olyanra, hogy mi mint érdekvédelmi szervezet ne lettünk volna mindig, minden kormánnyal vitában vagy konfliktusban különböző ügyek miatt. Hiszen éppen ez a dolgunk, hogy megvédjük tagjaink érdekeit. Ha létezik alkotmányosság Magyarországon, akkor az Alkotmánybíróság dönt majd ebben a kérdésben. Ha ez a szervezet nem ad nekünk igazat, akkor majd az uniós bírósághoz fordulunk.

- Történt egy állami tőkeemelés is idén nyáron az ön érdekeltségébe tartozó Gránit Bankban, közel 2,6 milliárd forint értékben. Van összefüggés a két ügy között?


- Abban látok összefüggést a két ügy között, hogy a kormányzat részéről meg akarták erősíteni a magyar bankokat. A Gránit Bankban is nagyobb részesedést szerettek volna szerezni, de mi nem óhajtottuk a bank többségét az államnak átadni. Eredetileg 60 milliárd forint összegű tőkeemelésről tárgyaltunk.

- Az ön cégcsoportja újabb nívós bevásárlóközpontot adott át a lengyelországi Poznanban, és másutt építettek sportlétesítményeket is. Miért nem vesznek részt a magyarországi stadionépítésekben?


- Az első dolog, amit tudomásul kell venni, hogy Magyarország már nem olyan szegény, hogy legyen jó sok labdarúgója, de még nem is olyan gazdag, hogy sok profi futballklubja legyen. A kettő együtt, a színvonalas utánpótlás és a profi klubélet jelentené, hogy az ország sikeres válogatottat tud kiállítani. Nagyon jó az az irány, amit a Magyar Labdarúgó Szövetség képvisel, hogy tömegesíti a sportot, mind több fiatalt von be, illetve támogatja a fociakadémiákat.
Visszatérve a kérdésre: Magyarországon nem építek stadiont, de az mégiscsak szégyen, hogyha a válogatott nemzetközi meccset játszik, vagy egy csapatunk bejut egy Bajnokok Ligája körre, akkor a környéken Magyarországon a legrosszabb a stadionok állapota.

- Szükség van e szerint ennyi stadionra?
- Igen, stadiont is kell építeni, kórházat is kell építeni, de legfőképpen gyárakat kell építeni Magyarországon.

- MLSZ-elnökként felmerült az ön neve is, vállalná a felkérést?
- Egy ideig a profi liga elnöke voltam. Csányi Sándorról, a jelenlegi elnökről azonban azt gondolom, hogy nem kivesz a labdarúgásból, hanem éppen hogy belead az ügybe. Neki ez nyilván nem egzisztenciális kérdés, hanem őt a labdarúgás szeretete hajtja. Persze egy gyermek sem 3, hanem 9 hónapra születik, és Csányi Sándor csak három éve van az elnöki székben. Úgy gondolom nagyon jó az az irány, amit ő képvisel ott.

- Csányi Sándor az ön üzlettársa, számos politikai támadás érte őt mostanság. Mit gondol ezekről?
- Az a véleményem, hogy Csányi Sándor nem szorul az én védelmemre.

Az interjú további részleteit keresse a Figyelő 44-dik számában.