Dominique Strauss-Kahn: élet az IMF után

Mihalovits Ervin, Sárvári Balázs
2013-10-09 17:59
Hiába vádolták meg szexuális zaklatással, Strauss-Kahn felkapottabb, mint valaha. A Le Temps portréja szerint egyszerre ül két orosz bank vezetői pozíciójában, miközben nemrég jelentették be, hogy a szerb kormány tanácsadónak kérte fel a volt IMF vezért. Belgrádi megjelenése mögött többen az orosz érdekeket látják.
DSK a régi időket idézve, frissen borotválkozva, kifogástalanul jelent meg a szeptember 17-én Szerbiában tartott fogadáson, ahol a kormány gazdasági tanácsadójaként mutatták be. A belgrádi illetékesek nem kívánták rejtegetni büszkeségüket, hogy egy igazi nagyágyút sikerült megnyerniük. Alekszander Vucsics miniszterelnök-helyettes például azt mondta Strauss-Kahnról, hogy többet tud a gazdaságról, és több telefonszám van a noteszében, mint a megjelent illetékeseknek együttvéve.

A szexuális zaklatással vádolt egykori IMF vezető a 29 éves, Yale-t végzett új pénzügyminisztert, Lazar Krsticet fogja segíteni. Nem lesz könnyű dolguk, hiszen úgy kell beindítani a gazdaságot és felvenni a harcot a munkanélküliséggel, hogy közben meg kell nyugtatniuk a nemzetközi pénzügyi szervezeteket is.

Strauss-Kahn leigazolása a kormányon belül is kétségeket vetett fel. A szocialista miniszterelnök alá tartozó belügyminisztérium többször is felemelte hangját a témában. Strauss-Kahn magánélete ugyanakkor nem érdekli megbízóit. Több nappal a hivatalos bejelentés előtt Vucsics úgy kerülte ki a szexuális botránnyal kapcsolatos kérdéseket, hogy a „gazdasági tudása miatt kérték fel a pozícióra". Az újságírók nem voltak egyedül kétkedésükkel. Néhány hónappal korábban Strauss-Kahn korábbi pártja, a francia Szocialista Párt küldött megbízottakat Belgrádba, hogy megpróbálják lebeszélni tervükről „szerb barátaikat". Sikertelenül, mivel ahogy egy névtelen informátor fogalmazott: „A szerbek türelmesen végighallgatták őket, aztán belátásuk szerint cselekedtek. Akarták őt, meg is kapták."

Szerbiát 2012 óta Milosevics volt szövetségesei, a szocialisták, és a konzervatív Szerb Haladó Párt kormányozza. A koalíció (bár egyértelműen kiáll az európai integráció mellett) demokratikus elkötelezettségét nyugati partnereik gyakran kétségbe vonják. Az aggályok másik forrása, hogy a háttérben sokan az orosz energiaipari lobbit sejtik. DSK július óta az Orosz Közvetlen Beruházási Alap igazgatósági tagja, ami ahhoz az állami Vnyesekonombankhoz tartozik, mely korábban a Szovjetunió külkereskedelmi bankjaként funkcionált. Ezen felül az Orosz Fejlesztési Bank felügyelő bizottságának is a tagja, mely az energiaipari óriás, a Rosznyefty leányvállalata.

A kulcsfigura az egész történetben ugyanakkor nem maga Strauss-Kahn, hanem minden bizonnyal Vladimir Mollov, bolgár származású bankár, aki Párizsban él, és az Arjil beruházási bankot vezeti. Külföldön eddig nem sokan hallhattak az elegáns, ősz hajú úrról, akit hazájában összehozott a sors néhány helyi oligarchával. Jellemző pillanatkép, hogy 2010-ben meg akarta venni Hriszto Kovacski részesedését a Szófiai Önkormányzati Bankban, azonban az üzlet kútba esett Kovacski állítólagos adócsalási ügye miatt.

Alexandre Lévy a Le Temps újságírója.