Fillérekből gyógyulhat

94
2013-11-28 14:52
Az emberek jelentős része egyáltalán nem, vagy csak későn vesz igénybe egészségügyi szolgáltatásokat - derült ki a Doktor24 számára készült GKI-EKI tanulmányból.
Válság ide vagy oda, a magyar családok egészségügyi kiadásainak mértéke a családi költségvetésben nem változott. A magyar családok továbbra is nettó jövedelmük 3-4 százalékát egészségre vagy egészségüggyel kapcsolatos kiadásokra költik. Sokan azért nem fordulnak a magánorvoshoz, mert azt hiszik, drágák, a közkórházakban pedig nem sajnálnak több tízezer forintos paraszolvenciát fizetni az orvosi ellátás után. A Doktor24 egyrészt abban is segít a betegeknek, hogy megtalálja pénztárcájuknak megfelelő orvost, másrészt pedig egy hiánypótló, a piacon egyedülálló megoldást kínál. „A betegek gyakran elvesznek a rendszerben, nem jutnak megfelelő információhoz a betegségükkel, illetve az ellátással kapcsolatban, valamint sok esetben a szolgáltatókba vetett bizalom is hiányzik. Ezeket a problémákat felismerve, a Doktor24 egyedülálló lehetőségeket nyújtó szolgáltatásszervezőként lépett piacra. A Doktor24 szolgáltatásain keresztül nem kell hónapokat várni egy vizsgálatra, nem kell orvostól orvosig menni és elveszni a betegutak forgalmas sztrádáján, hanem a szakemberek megpróbálják a betegeket azonnal a legmegfelelőbb orvoshoz közvetíteni. A Doktor24 komplex szolgáltatáscsomagjait magánszemélyeknek, vállalatoknak, egészségbiztosítóknak és egészségpénztáraknak is kínálják - mondta a szolgáltatások kapcsán dr. Zsolnai Gábor. A Doktor24 csomagjai havi 2500 forinttól egészen a havi 9500 forintos szolgáltatásig terjednek.



Péteri János, a GKI Egészségügykutató vezető tanácsadója elmondta, hogy 2000 és 2012 között a magánfinanszírozás aránya az egészségügyi rendszer forrásaiban 30%-ról 37%-ra növekedett, míg a közfinanszírozás szerepvállalása ezzel arányosan csökkent. Emögött két jelenség húzódik: egyrészt növekedett a magánfinanszírozásban legnagyobb részarányt képviselő gyógyszer finanszírozás, másrészt feltehető, hogy a közfinanszírozott egészségügyi ellátás helyett az emberek gyakran az egyre erősödő magán-egészségügyi szolgáltatókhoz fordulnak, vagy az öngyógyítást választják.

Az öngyógyítási hajlandóságra vonatkozó korábbi kutatást említve Péteri János elmondta, hogy az 1800 megkérdezett 65 százalékának voltak panaszai, ebből 55 százalék kezeltette is magát. Közülük 37 százalék fordult orvoshoz, 12 százalékuk választotta a szakértővel párhuzamosan az öngyógyítást és 6 százalékuk keresett saját maga megoldást a panaszára. Péteri János ismertetése szerint  2011-hez képest 2012-re 700 milliárd forintra nőtt az egészségügyi célú kiadás.