Drága és életveszélyes élvezet

HA EGYEDÜL NEM MEGY
Dr. Vajer Péter
2014-01-30 06:42
Az egyik leggyakoribb újévi fogadalom a „holnaptól nem dohányzom”. Nyilván 2013–14 fordulóján is sokan tettek ilyen ígéretet maguknak, esetleg elmondták ismerősüknek vagy családtagjuknak is. Vajon hány fogadkozónak sikerül végleg letenni a cigarettát? Ebben segít a leszokást segítő központ.


Adohányzók harmada-fele bizonyítottan a cigarettázás következtében hal meg. A dohányzás hatására jelentősen fokozódik a szív- és érrendszeri megbetegedések (magas vérnyomás, érelmeszesedés, trombózis, angina, szívinfarktus, agyvérzés, agyi érelzáródás), egyes daganatok (tüdőrák, szájüregi daganatok, gége-, nyelőcső- és hólyagrák) és az idült hörghurut-tüdőtágulás (orvosi nevén krónikus obstruktív légúti betegség, angol rövidítéssel COPD) kockázata. A rendszeresen napi húsz szál cigarettát elszívók körében 15-ször gyakoribb a tüdőrák és 12-szer többször fordul elő a COPD, mint a nemdohányzóknál. A kockázat értelemszerűen növekszik a dohányzással töltött évek és a naponta elszívott cigaretták számával. A tüdőrák halálozását tekintve Magyarország világelső, s ennek a betegségnek a 90 százaléka a dohányzás számlájára írandó.


Hazánkban a dohányosok körülbelül 40-45 százaléka le kíván szokni a cigarettáról, s 80 százalékuk már meg is próbálkozott ezzel. A cigarettázók életében többször is előfordul, hogy kísérletet tesznek a dohányzásról való leszokásra, ám az esetek döntő hányadában a próbálkozás kudarcba fullad. A dohányosok többsége úgy véli, hogy a leszokás könnyű, csak akarni kell. A tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy önmaguktól, segítség nélkül legfeljebb csak 4-5 százalékuk teszi le sikeresen a cigarettát. A tudományos kutatások azt mutatják, hogy az egyéni, a csoportos és a telefonos tanácsadás lényegesen megnöveli a sikeres leszokás esélyét.

Két év előkészítő munka után, 2009. november 25-én nyitotta meg kapuit egy egyedülálló kezdeményezés eredményeként a Dohányzásról Leszokást Támogató Központ (DLTK) Budapesten. A munka – további elemekkel kibővítetten – jelenleg egy uniós pályázatnak köszönhetően az Országos Dohányzás Leszokás Támogató Módszertani Központ keretei között folyik.

Szigorítottak
Felmérések szerint hazánkban 2012-ben a dohányzók aránya a teljes népesség körében 30,4 százalék volt, ez az elmúlt év utolsó negyedére 29-re esett vissza. Ebben jelentős része van a nemdohányzók védelméről szóló törvény szigorításának, amelyet két éve fogadott el a parlament, s amelyre Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár joggal büszke. Azóta tilos zárt és több nyílt légterű közösségi helyen dohányozni, a cigarettásdobozokon fel kell hívni a figyelmet a dohányzás ártalmaira, és átalakították a dohánykereskedelmet. Margaret Chan, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója a dohányzás visszaszorításáért Orbán Viktor kormányfőnek díjat adott át múlt év októberében a magyar parlamentben.

Magyarországon ez az első olyan intézmény, ahol átfogó módon a magatartás-orvoslás széles eszköztárát nyújtják a dohányosoknak a leszokási próbálkozásuk során. A központ célja, hogy a viselkedésváltozást elősegítő, igazoltan hatékony módszerek a dohányosok széles köre számára legyenek elérhetők. A fennállása óta több mint tízezer embernek nyújtott segítséget a dohányzásról való leszokásban. Mindazoknak javasoljuk felhívni a 06-80-44-20-44 ingyenesen hívható zöldszámot, illetve felkeresni a www.leszokasvonal.hu weboldalunkat, akik tájékozódni szeretnének a leszokási lehetőségekről.
Központunkban képzett tanácsadók – orvosok, pszichológusok, egészségtaná-rok – végeznek telefonos, egyéni és csoportos leszokástámogatást. Segítséget nyújtunk mindenkinek, aki fontolgatja, hogy végleg leteszi a cigarettát, de nem tudja, hogyan fogjon hozzá. Tanácsot tudunk adni akkor is, ha az illető már belevágott a dohányzásról való leszokásba, esetleg már többször próbálkozott, és ezúttal ismét elhatározta, hogy végleg felhagy ezzel a káros szokással. Segítünk azoknak is, akik már abbahagyták a füstölést, de attól tartanak, hogy visszaesnek, és természetesen a visszaesők is támogatást kaphatnak tőlünk.


Dr. Vajer Péter
Dr. Vajer Péter

A szerző háziorvos, a Dohányzásról Leszokást Támogató Központ szakorvosa