Egis: ilyen többet nem lesz

Jandó Zoltán
2013-11-13 11:51
Minden bizonnyal utoljára kommentálta elemzőknek és újságíróknak negyedéves gyorsjelentését az Egis. A kisebbik - egyelőre még - tőzsdén jegyzett hazai gyógyszergyártót ugyanis feltehetőleg még a folyó negyedévben kivezeti a börzéről az októberi vételi ajánlatával a részvények bő 96 százalékát megszerző Servier.
Felemás számokat tett közzé keddi tőzsdezárást követően nyilvánosságra hozott gyorsjelentésében az Egis. A gyógyszergyártó október 1-jén rajtoló üzleti évének utolsó három hónapjában 35,3 milliárd forintos árbevételt ért el, ami nem csak az előző év hasonló időszakában mértnél magasabb 3 százalékkal, de minden korábbi negyedéves forgalmat meghalad - hívta fel a figyelmet Poroszlai Csaba a társaság gazdasági igazgatója, a cég eredményeit kommentáló sajtótájékoztatón.

Az árbevételnél is jóval nagyobb mértékben emelkedett a vállalat eredménye: az adózás előtti nyereség 3,61 milliárd forintra rúgott, ez pedig 81 százalékos gyarapodást jelent. Az igazsághoz ugyanakkor hozzátartozik, hogy a profit megugrásban komoly szerepet játszott a bázishatás is: a tavalyi utolsó negyedévben ugyanis jelentős költségek merültek fel a cégnél. Így már talán kevésbé meglepő, hogy az eredmény számottevő emelkedése ellenére a cég utolsó negyedéves, és így teljes éves nyeresége is némileg elmaradt az előzetes elemzői várakozásoktól.

Az esztendő egészében egyébként a társaság forgalma 2 százalékkal 135,7 milliárd forintra nőtt. A gyarapodás motorjai továbbra is a külpiacok voltak: miközben a hazai forgalom 8 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól (28,7 milliárd forint), addig az exportpiacok a hatóanyag-kiviteltől eltekintve mind bővültek. A legjobban ezúttal is a FÁK régió teljesített, ahol tizedével 178,8 millió euróra tudta növelni árbevételét a társaság. Ezzel tovább nőtt a térség részesedése a társaság teljes árbevételében: miközben a hazai értékesítés már csak a forgalom 21 százalékát adja, Oroszország esetében ez az arány 26 százalék.

Az árbevétel - egyébként előrejelzéseknek megfelelő mértékű - bővülése ellenére üzemi nyereségét nem tudta növelni az Egis: ezen a soron 4 százalékos visszaesést mutattak ki (19,7 milliárd forint). Az adózás előtti profit ugyanakkor 9 százalékkal 22,2 milliárdra ugrott, elsősorban annak köszönhetően, hogy a pénzügyi eredmény a tavalyi 148 milliós veszteségből 2,5 milliárdos nyereségbe fordult.

Poroszlai Csaba jelezte: komoly változásokat a trendekben a folyó üzleti évben sem várnak. A cég hazai forgalma nagy valószínűség szerint - igaz a tavalyinál kisebb mértékben, de - ezúttal is csökken majd, a prognózis alapján 3-6 százalékkal. A FÁK-régióban 6-10, Kelet-Európában 5-10 százalékos növekedés lehet, míg az egyéb piacokon stagnálást jósolnak. Az Egis teljes bevétele az idén forintban 2-5 százalékkal haladhatja meg az egy esztendővel korábbit.

A sajtótájékoztató végén Hodász István az Egis vezérigazgatója jelezte: ebben a formában feltehetőleg utoljára találkozott a sajtó képviselőivel. Ennek magyarázata az, hogy az Egis várhatóan már a következő negyedéves számait sem hozza nyilvánosságra. A cégben ugyanis a korábban is 51 százalékos tulajdonhányaddal rendelkező francia Servier az elmúlt hetekben egy nyilvános vételi ajánlattal 96,4 százalékra növelte részesedését, s várhatóan hamarosan megkezdik a kiszorítást is.