Egységes egészségügy informatikai rendszer épül

Nógrádi Tóth Erzsébet
2013-05-30 14:40
Jövő év végéig 2,8 milliárd forintból egységes informatikai rendszert épít ki az OEP a Széchenyi Terv részeként, amivel összeköthetővé válnak a társintézetek adatbázisai, felgyorsul a gyógyító intézményekben végzett havi 30 millió gyógyító beavatkozás finanszírozása - jelentette be ma Sélleiné Márki Mária főigazgató.
Az informatika megújításával komplex, integrált, egységes infrastruktúrájú rendszer épül ki az Országos Egészségbiztosítási Pénztárban (OEP) a Széchenyi Terv részeként kapott 2,8 milliárdos projekt megvalósításával. Sélleiné Márki Mária, az OEP főigazgatója arról is beszámolt a mai sajtótájékoztatón, hogy a nyolc alprojektből álló fejlesztés során megújul az egészségügyi szolgáltatókkal a szerződéskötés, az intézményektől kapott beavatkozások jelentése és az azokért járó finanszírozási feladatok elszámolása, fejlesztik a szakmai ellenőrzést és az adattárházat és a biztonságos adatkezelés érdekében kialakítják a másodlagos adatközpontot.

A főigazgató számokkal is bizonyította a nem ritkán 20 éves informatikai rendszerek cseréjét. Megtudtuk, hogy 2500 gyógyszertárral, 2000 gyógyászati segédeszköz forgalmazóval, és 15 ezer egészségügyi szolgáltatóval vannak szerződéses kapcsolatban. Havonta 12-13 millió gyógyszer vényt fogadnak a patikáktól, amelyért átlagosan 30 milliárd forint tb-támogatást utal, a gyógyító intézmények számára pedig ugyancsak havonta átlagosan 70 milliárd forint finanszírozási díjat fizetnek. A már előkészületben lévő informatikai projekt segítségével felgyorsul a biztosító munkája, amiből a szerződött gyógyító intézmények és a betegek is profitálnak. Mód lesz például az orvosok bejelentésére, vényírási szerződéskötésükre, vényigénylésre. Korszerűsödik a gyógyszer-támogatási rendszer is.




Ezt erősítette meg Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár is, aki úgy fogalmazott: az állampolgárok hétköznapjait kedvezően alakító rendszerről van szó. Az OEP új informatikai bázisa lehetővé teszi a társintézetekkel való közvetlen összeköttetést, így a kórházaknak és szakrendelőknek és a patikáknak működési engedélyt adó Országos Tisztiorvosi Hálózattal (OEP). Az OEP közvetlenül betekinthet, hogy van-e engedélye a finanszírozási szerződést kérő szolgáltatónak, az intézmények elektronikusan szerződhetnek. Összekötik majd az OEP, az OTH és az egészségügyi intézmények állami irányítását végző Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség-és Szervezetfejlesztési Intézet adatbázisait. Magyarország e-Health nagyhatalom lesz - mondta az államtitkár.

Az OEP TAJ nyilvántartása adatbázisa és a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala által fejlesztett, úgynevezett összerendelési adatbázis között is kapcsolatot alakítanak ki, amelynek segítségével lehetőség nyílik arra, hogy az egészségügyi ellátást igénybe vevők azonosítsák magukat, illetve hozzájárulásuk esetén a szükséges adataikat az a nyilvántartásaiból átadja. Vályi-Nagy Vilmos, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium informatikai fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára úgy fogalmazott: a központi informatikai infrastruktúra fontos projektje az OEP megújuló informatikai rendszere. Utalt arra is, hogy más uniós forrásokból további 20 milliárdot költenek az egészségügyben megvalósuló informatika egységesítésére, a törzsadatok konszolidációjára. Hangsúlyozta: a projekt megvalósítását folyamatosan ellenőrzik, de annak elkészültét követően is figyelik majd annak az alkalmazását is.