A növekvő létszám miatt - szintén márciusban - a vállalat új irodaépületbe költözött, amelyet vonzóvá kellett tenni az átlagosan mindössze 29 éves munkavállalók számára. Választásuk a XIII. kerületi, a környezetvédelmi szempontokat figyelembe véve megtervezett Green House-ra esett. Nyitott tereket hoztak létre, hogy megfeleljenek az ifjú dolgozóik által támasztott követelményeknek. A munkatársak csak mintegy 10 százaléka dolgozik cellás irodában. Villányi Péternek sincs saját szobája, sem széke, sem asztala. Mindig máshova ül le, így javul a kommunikáció.
FELSZABADÍTOTT KREATIVITÁS
Az Avis első embere hosszabb távon az öntanuló szervezet megteremtését tartja az egyik legnagyobb kihívásnak, akárcsak Kürti Sándor, az adatmentéssel és IT-biztonsággal foglalkozó Kürt Zrt. elnöke. Ennek érdekében a cégnél negyed-évente „néznek tükörbe", azaz hasonlítják össze a végrehajtás eredményét a tervvel, és kigondolják, hogyan lehetett volna jobban teljesíteni. Méréseik alapján évente négyszer javítják, szabályozzák teljes működésüket, követve vevőik viselke-dését és a piaci trendeket.
A Microsoft magyarországi leányvállalatánál a 2011 októberében bekövetkezett vezetőcsere hozott változást a menedzsmentszemléletben. Papp István, az új ügyvezető a hatékonyság növelése érdekében helyezte előtérbe a cégen belüli vál-lalkozói szemléletet, az úgynevezett intrapreneurshipet. Ennek jegyében törekednek arra, hogy a munkatársak még inkább magukénak érezzék a céget. Az intrapreneurship lényege ugyanis a problémák és feladatok egyéni meggyőződés alap-ján történő megközelítése. Beosztásától függetlenül mindenkit arra bátorítanak, hogy ha egy jó üzleti lehetőséget lát vagy jut eszébe, ossza meg a vezetőséggel.
Ha az ötlet elég jónak ítéltetik, akkor erőforrást is rendelnek mellé, így egy kezdetben vakmerőnek tűnő gondolatból villámgyorsan válhat sikeres projekt. „Ez a szemlélet amellett, hogy felszabadította a kollégák kreativitását, segítette azt is, hogy a vezetők tisztábban lássanak a pályán" - teszi hozzá Papp István.
Magyarország legnagyobb IT-munkaadója 3200 fős létszámával az IT Services Hungary (ITSH). Százszázalékos tulajdonosa, a T-Systems International legfőbb elvárása a növekedés mellett a minőség és a hatékonyság javítása. „A korábbi vállalkozói típusú vezetés helyett sokkal inkább menedzsment típusú vezetésre van szükség" - fogalmaz Bőthe Csaba, akit 2012 júniusában neveztek ki az ITSH ügyvezetőjének.
Az üzletember hozzáadott értékének azt a kultúraváltási programot tartja, amelynek eredménye a nyertes csapat hozzáállás. Ehhez olyan menedzsmentmodellt választott, amely a további növekedést, a nagyobb szervezet irányításával járó feladatokat megfelelően támogatja. Ennek három pillére a változó gazdasági környezetben a transzparencia, az innováció és a megosztás-együttműködés.
Részletek a Figyelő 34. számában.