Elegük van a briteknek az EU-ból

válassz
2013-12-01 12:36
Sokkal szkeptikusabbak a britek az Unióval kapcsolatban, mint a kontinens európai állampolgárai. Utóbbiak pedig a szigetországiak vonakodást nézik rossz szemmel, többségük már egy brit kilépés esetén sem izgatná magát- derül ki a The Observer brit hétvégi lap számára végzett felmérésből.
Az Opinion felmérése során 5000 válaszolót kérdezett meg, az Egyesült Királyságon kívül Franciaországban, Lengyelországban és Németországban. A britek 42 százaléka gondolja, úgy hogy az Európai Unió "rossz dolog", szemben a mindössze 26 százaléknyi válaszadóval, akiknek pozitív véleményük van az EU-ról. A lengyelek 62, a németek 55, a franciák 36 százaléka tartozik azok közé, akik szerint országuk nyer az uniós tagsággal. A negatív válaszolók aránya Franciaországban a legmagasabb, 34 százalékkal. Németországban 17, Lengyelországban mindössze 16 százalék tartja "rossz dolognak" az EU-tagságot.

A kontinentális országokban lesújtó a vélemény a brit fél Unióra gyakorolt hatásáról. A német válaszadóknak csak 9, a franciáknak 15 százaléka gondolta úgy, hogy a közösségnek jót tesz a brit kapcsolat. A franciák 24, a németek 36 százaléka gondolná, hogy egy estleges brit kilépés negatív hatással lenne az EU-ra. Ennél megengedőbbek voltak a lengyelek, itt 33 százalék tekint pozitívan a brit tagságra. A lengyel elfogadás mögött minden bizonnyal az Egyesült Királyságba tartó munkavállalói kivándorlás játszik jelentős szerepet.

Az EU-ról való népszavazás és a kilépés kérdése erősen megosztja a politikát, így a kormányzó konzervatív-liberális koalíciót is. Az Observer cikke szerint az egyre inkább eluralkodó EU-szkepticizmus elleni harcra szövetkezett a volt tory külügyminiszter Malcolm Rifkind és Nick Clegg liberáldemokrata miniszterelnök-helyettes. Kérdéses, hogy mennyiben tudják ellensúlyozni unióellenes retorikáával élő konzervatívok, vagy Nigel Farage eurószkeptikus pártjának véleményét.

David Cameron konzervatív miniszterelnök idén januárban nyilatkoztt arról, hogy amennyiben 2015-ben újra sikerül megszerezniük a választók bizalmát, népszavazást írnak ki az uniós tagságról.

További részletek a The Observer cikkében.