Elhalasztották az USA-EU szabadkereskedelmi tárgyalásokat

2013-10-05 08:24
Az Egyesült Államok elhalasztja az Európai Unióval a szabadkereskedelmi szerződésről szóló tárgyalások folytatását az amerikai szövetségi kormányzat részleges lebénulása miatt.
Michael Froman, az Egyesült Államok kereskedelmi képviselője Karel De Guchttel, az EU kereskedelmi biztosával közölte, hogy az amerikai kormány hivatalos képviselői a költségvetésről szóló kongresszusi megállapodás híján nem tudnak jövő héten Brüsszelbe utazni.

Az Egyesült Államok és az unió ekkor tartotta volna meg a második tárgyalási fordulót a világ legnagyobb szabadkereskedelmi övezetének, hivatalos nevén a transzatlanti kereskedelmi és beruházási partnetségnek (TTIP) a létrehozásáról. Az USA és az EU így is a legnagyobb kereskedelmi partnere egymásnak, de a még meglévő tarifák eltörlése és a transzatlanti üzleti ügyvitelt megkönnyítő megállapodás megkötése nyomán a várakozások szerint az óceán mindkét partján csökkenne a munkanélküliség. Froman hivatala közölte, hogy az európai partnerekkel közösen egy alternatív munkaterv kidolgozásába kezd, amelynek végrehajtása az amerikai kormányzati kifizetések újbóli beindulása után veheti kezdetét.

De Gucht nyilatkozatot adott ki, amely szerint a tárgyalási forduló lemondása semmiképp sem téríti el a feleket attól az ambiciózus céltól, hogy megkössék kereskedelmi és beruházási egyezményt. Az amerikai szövetségi kormány részleges bénultsága október 1., vagyis az új amerikai pénzügyi év kezdete óta tart. A patthelyzet miatt mintegy 800 ezer szövetségi alkalmazottat kellett kényszerszabadságra küldeni, és a kormányzat fizetésképtelensége egyre több területet érint.

A leállásnak áldozatául esett Barack Obama elnök négy országot érintő, jövő heti ázsiai körútja, amelynek keretében részt vett volna az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) Indonéziában megtartandó csúcstalálkozóján.

Az amerikai képviselőház és a szenátus egy költségvetési tétel ügyében végre megállapodott: az amerikai törvényhozás mindkét háza egyhangúlag szavazta meg, hogy három hónappal meghosszabbítsák a különleges bevándorlási vízumprogramot azon iraki polgári tolmácsok számára, akik az amerikai csapatok szolgálatában álltak. Jelenleg 2-3,5 ezer ilyen ember ügye vár elbírálásra.A CBS hírtelevízió pénteken közzétett közvélemény-kutatása szerint az amerikaiak csaknem 90 százaléka elégedetlen az országában jelenleg tapasztalható politikai helyzettel. A megkérdezettek 43 százaléka azt mondta, hogy egyenesen dühíti, ami politikai téren Washingtonban történik, beleértve a költségvetéssel kapcsolatos huzavonát is. E szerint a felmérés szerint 72 százalék helyteleníti a republikánusok hozzáállását a költségvetési vitához, 61 pedig a kormányzat, illetve a demokraták kongresszusi tevékenységét ugyanezen a téren.
MTI