Energiától duzzadna az MTelekom

Jandó Zoltán
2013-08-09 09:34
Az egy esztendővel korábbinál közel nyolc százalékkal magasabb, 156,9 milliárd forintos árbevételt ért el 2013 második negyedévében a Magyar Telekom. Bár elemzők számítottak a forgalom emelkedésére, ennél kisebb mértékű gyarapodást vártak. Talán a bevétel megugrásánál is jobb hír azonban, hogy a várakozásokkal ellentétben nem csökkent a cég nyeresége sem: az adó és kamatfizetés, tőketörlesztés, és amortizáció előtti eredmény (EBITDA) 49,75 milliárdra rúgott, ami egy hajszállal magasabb a 2012 hasonló időszakában mértnél. Az adózott profit 6 százalékkal 13,8 milliárdra nőtt. A tejes első félévben a csoport 313,5 milliárdos bevétel mellett 88,8 milliárdos EBITDA-t realizált.
A korábbi negyedévekhez hasonlóan a forgalom növekedésének motorja ezúttal is mobileszköz-értékesítés, az energia- , illetve az rendszer-integrációs/IT szegmens volt, amelyekből ezúttal majd 14 milliárddal folyt be több, mint tavaly ilyenkor. A mobil és a vezetékes hangalapú bevételek azonban együttesen mintegy 5 milliárd forinttal csökkentek, és 823 millióval kevesebbet hozott a vezetékes adatszolgáltatás is.

Szabó János a társaság pénzügyi vezérigazgató-helyettese a cég gyorsjelentést bemutató csütörtöki sajtótájékoztatóján elmondta: a kedvező eredményben a fentiek mellett komoly szerepet játszottak a költséghatékonyság javítását célzó intézkedések, valamint az, hogy ebben a negyedévben a korábbiaknál némileg kisebb volt a társaság összadóterhelése is.
Némi üröm az örömben, hogy a lénygében stagnáló második negyedéves EBITDA ellenére a menedzsment rontott egész éves prognózisán: míg korábban ezen a soron 4-7 százalékos csökkenést vártak, most úgy kalkulálnak, hogy a visszaesés mértéke 9-12 százalék között alakulhat. A változtatást Szabó János a távközlési adó emelése, és a romló macedóniai teljesítmény mellett azzal indokolta, hogy a társaság portfóliójában folyamatosan emelkedik az alacsonyabb EBITDA-tartalmú szolgáltatások aránya.

Míg eredménysoron rontott, addig a bevétel szintjén javított előrejelzésén a menedzsment: a korábbi stagnálás helyett most már növekedést jósolnak. A vezérigazgató hangsúlyozta: az, hogy milyen mértékű lesz a bővülés elsősorban a cég energiapiaci teljesítményétől függ, amit azonban nagyban befolyásol a szabályozási környezet alakulása. Az üzletág ügyfélszámának növekedése egyébként az április és június közötti időszakban a korábbiaknál visszafogottabb volt, aminek magyarázata, hogy a társaság az elmúlt negyedévben elsősorban a vállalati fogyasztókra koncentrált, mivel az egyetemes szegmensben az aktuális szabályozás miatt alternatív szolgáltatóként továbbra is hátrányban vannak a versenytársakkal szemben. Szabó János jelezte: ezen a területen ősszel várnak változást.
A Magyar Telekom egyébként a tervek szerint az idén a tavalyinál 5 százalékkal fordít kevesebbet beruházásokra (CAPEX). Az első félévben fejlesztésekre bő 40 milliárdot költött a vállalat, aminek jelentős része az LTE-hálózat kiterjesztésére ment el.
A piac elégedetten fogadta a második negyedéves számokat: a társaság részvényei nyitáskor 2 százalékos pluszban is jártak, végül 0,9 százalékkal a szerdai záróár felett fejezték be a csütörtöki kereskedést.