EU-választás: Túl korán csomagolnak

válassz
2013-12-13 06:29
A brüsszeli hivatalok az európai választásokat megelőzően túlságosan korán zárnak be és azt követően túl későn nyitnak ki ismét.
Bárki, aki azt gondolja, hogy az amerikai elnökválasztási procedúra túl hosszú vessen egy pillantást az Európai Unióra. Az Európai Bizottság mandátumából még csaknem egy év van hátra, de a testület nagyragadozói már készülődnek a távozásra. A jövő tavasszal tartandó voksolás előtt lelassul a munka. Azt követően viszont várhatóan csak 2015-ben lesz minden pozíció betöltve.

Olli Rehn, a gazdasági és pénzügyi biztos, aki az eurózóna válságkezelésének egyik központi figurája bejelentette, hogy indul az Európa Parlamenti választásokon. Reményei szerint a liberális pártszövetség egyik bizottsági elnökjelöltje lehet. Michel Barnier, a belső piacok biztosa, aki a pénzügyi piacok szabályozásáért is felel, a kereszténydemokraták színeiben száll ringbe. Sokan mások is inkább a parlament felé fordulnak, tudják ugyanis, hogy kormányuk nem jelöli őket újra a Bizottságba. Tartani lehet attól, hogy mire eljön a voksolás ideje, nem lesz meg a határozatképességhez szükséges minimum az Európai Bizottságban.

TAKARÉKLÁNGON
Jövő őszre az összes fontos brüsszeli pozíció szabaddá válik. Így a bizottsági posztokon túl az egyes országok vezetőit magába foglaló Európa Tanács elnöki, az Unió külkapcsolataiért felelős vezetői, valamint a NATO főtitkári poszt is betöltésre vár majd. Ráadásul a Lisszaboni Szerződés előírja, hogy az Európa Tanács, tesz javaslatot a Bizottság elnökére, amelyet a parlament választ meg. Borítékolható a küzdelem a tagállamok vezetői és az Európai Parlament között. Ez hónapokig tartó bénultságot, döntésképtelenséget eredményezhet az Unió kormányának mondható Európai Bizottságban.
Az csak jó, ha az EU végre takaréklángra teszi magát - mondhatnák minderre az eurószkeptikusok. Az Unió azonban nem engedheti meg magának azt, hogy hosszú időre hibernálva legyen. A gazdaság továbbra is bajban van, annak ellenére, hogy látszanak már a válságból való kilábalás óvatos jelei. Szlovénia pénzügyi mentőcsomagra szorulhat, a görög államadósság továbbra is nehezen kezelhetően magas. A bankúnió, amely az idén az eurózóna nagy ötlete volt aggasztóan félkész állapotban van. A központi bank ugyan megkapta a felhatalmazást arra, hogy felügyelje a bankszektort, de továbbra sincsenek hatékony eszközei arra, hogy kezelje is a bajba került bankokat. Elindultak továbbá a tárgyalások az EU és Amerika között egy roppant ambiciózus kereskedelmi egyezmény megkötéséről, ám ha a Bizottság béna kacsává válik, ezek könnyen zátonyra futhatnak.

A The Economist Newspaper Limited cikkét keresse a Figyelő 50-dik számában.