Az UEFA már lépett, most a FIFA-n a sor, hogy olyan szabályokat alkosson, amelyek versenyszellemre és tisztességes játékra ösztönzik a labdarúgókat. A
VoxEU szerzőpárosa játékelméleti módszerrel bizonyítja, hogy a világbajnoki részvételért vívott selejtezősorozatba kódolva volt az „önkéntes bunda" - bár Magyarországnak már úgyis 8.
Európában a Bajnokok Ligája-, illetve az Európa Liga-részvételt egyrészt a nemzeti bajnokságok, valamint a nemzeti kupasorozatok döntik el. A kettő közti átjárhatóság viszont azt jelenti, hogy egy kupadöntős csapat közelebb kerül a nemzetközi kupaszerepléshez, ha finálébeli riválisát az egymás elleni meccsükön bajnoki címhez segíti a ligában. Az UEFA idén szeptemberben voltaképp elismerte, hogy a nemzetközi kupákba való kvalifikációhoz elhibázott szisztémát alkalmazott. A változtatások 2015-ben lépnek érvénybe. A közgazdasági elméletekben ugyanezt a matematikai viszonyrendszert modellezte Kenneth Arrow a választói preferenciák aggregálásának klasszikus problémájában.
A vb-selejtezők múlt szombati fordulójáig még arra is megvolt az esély, hogy egy csapat számára a döntetlen eredményért járt volna a riói repülőjegy, míg ha győz, azzal vetélytársának kedvez. A 2014-es világbajnokságra 12 európai csapat juthat ki, ám 53 jelentkező van rá. Az országokat 8 db 6, illetve egyetlen 5 csapatos csoportba sorolták. Az egyes csoportok első helyezettjei automatikusan kijutnak Brazíliába, míg a legjobb nyolc csoportmásodik ki-ki mérkőzést vív a fennmaradó helyekért. Az európai selejtezősorozat pontozási rendszere azonban sok tekintetben méltánytalan, ami sportszerűtlen magatartásra ösztönöz. A csoportmásodikok összevetésekor ugyanis a 6. helyezett leggyengébb válogatott elleni eredményeket nem számolják.
Bár a győzelmet 3, a döntetlent pedig csak 1 ponttal jutalmazzák, mégis előfordulhat, hogy egy meccs elvesztése ér a legtöbbet egy csapatnak. Ugyanis, ha a legutolsó csapat számára egy döntetlennel „leadják" a meccset, azzal a korábbi 6. helyezett csapat a tabellán előreléphet, és így kettejük eredménye számít majd bele a 2. helyezettek értékelésébe, ami kedvezőbb helyzetet, jobb gólkülönbséget adhat a pótselejtezőért vívott küzdelemben, mint a korábbi 5. helyezett ellen elért teljesítmény.
A szabályok megalkotása egy közgazdász számára beavatkozást jelent a stratégiaalkotásba, mert módosítja a szereplők döntéseit. Az UEFA-zóna selejtezőinek alapvető hibái és hiányosságai oda vezethetnek, hogy a jó eredményt elért focicsapatok elbuknak a válogatón, míg a bundakényszerben alulteljesítők kijutnak a vb-re, azaz a selejtezők szabályainak és pontozási rendszerének újragondolása egyre időszerűbb lenne.
A szerzők a tudományos alaposság, vagy a jóhiszeműség miatt kitértek elemzésükben arra is, hogy Magyarország is odaérhet a pontegyenlőséget produkáló csoportmásodikok közé, ám a hollandiai 8-1 után ez már valóban csak teória marad.
Dmitrij Dagaev a moszkvai Nemzeti Kutatóegyetem docense.
Konsztantyin Szonyin az egyetem tanára és rektor-helyettese, valamint a washingtoni Gazdasági és Politikai Kutatóközpont munkatársa.