Európai kereskedelmi kamara: diszkriminatív a korrupció elleni kínai fellépés
2013-09-05 13:40
Az európai vállalatokkal szembeni hátrányos megkülönböztetésre panaszkodott a Kínában beruházó európai cégeket képviselő kereskedelmi kamara.
Az érdekképviseleti szerv szerint az egészségügyi szektorban uralkodó korrupció ellen meghirdetett küzdelem egyenlőtlenül érinti a külföldi, azon belül is az európai cégeket. "Tudomásom szerint eddig egyetlen eljárás sem indult kínai vállalat ellen" - mondta Bruno Gensburger, az európai kereskedelmi kamara gyógyszeripari részlegért felelős illetékese csütörtökön Pekingben.
A kínai hatóságok vizsgálatot indítottak a brit GlaxoSmithKline és a francia Sanofi ellen azzal a gyanúval, hogy az európai konszernek lefizettek kínai orvosokat, hogy az ő termékeiket írják föl a betegeknek.
Kínában a gyógyszereket jellemzően nem gyógyszertárban vásárolják, hanem 70-80 százalékban a kórházakban. A kórházak bevételeik tetemes részét - becslések szerint legalább a felét - gyógyszerek eladásából teremtik elő. Szakértők szerint a kínai és a külföldi gyógyszercégek egyaránt széles körben élnek a vesztegetés eszközével.
"A korrupció minden formája ellen fel kell lépni, de egyenlő mércével kellene mérni a kínai és a külföldi cégeket" - mondta Bruno Gensburger.
A kínai állami sajtó nagy publicitást ad a külföldi cégek elleni vádaknak - panaszolta Davide Cucino, az európai kereskedelmi kamara elnöke. Az érdekképviselet szerint ez rontja a Kínában működő európai cégek hírnevét.
MTI