A Magyar Nemzeti Bank tapasztalatai alapján óriási pechje lehetett a fiatalembernek, mert a napon belüli átutalás a tavalyi bevezetése óta lényegében hiba nélkül működik. A legtöbb esetben nem is négy, hanem már 1,5-2,5 óra alatt megjelenik a számlákon az utalás. Az MNB szerint tehát a rendszer jól működik, az átutalások felgyorsultak. A jegybank, illetve a kereskedelmi bankok egyaránt megszondáztatták erről az ügyfeleket, akik elégedettek voltak a szolgáltatással.
Kisebb üzemzavarok azért előfordultak az elmúlt egy évben - ismeri el az MNB. Ugyanakkor ezek nem tűntek fel az ügyfeleknek, nem voltak észrevehetőek - teszik hozzá. Nem minden fennakadásra igaz azonban ez az állítás, néhány esetben a hitelintézeteknél előfordultak műszaki problémák, amelyek miatt 4 órán túlra nyúlt az átutalás átfutási ideje. Akadt olyan hibaforrás, amelyet nem sikerült kiiktatni a tesztüzem során, ezek az éles működés során buktak ki, de az MNB arra számít, hogy számuk jelentősen csökkenni fog. Olyan sokat azért nem tud, mert a jegybank szerint az összes átutalás legfeljebb 0,1 százalékát érintették eddig ezek a hibák, vagyis elhanyagolható méretű problémahalmazról van szó.
A bankok ellenőrzése is azt igazolta, hogy egy-két esetet leszámítva a pénzintézetek betartották a négy órás szabályt. Pedig a jegybank árgus szemekkel figyeli a bankokat: a pénzforgalmi ellenőrzések kiemelt vizsgálati szempontja lett tavaly óta a napközbeni átutalással kapcsolatos jogszabályi előírások betartása. A bankok jól vizsgáztak: eddig egy esetben, egy nem jelentős ügyfélkörrel rendelkező bankot büntettek meg mindösszesen amiatt, mert megsértett több pénzforgalmi szabályt, köztük a négyórás átutalásra vonatkozót.
A ritka esetekben, amikor a pénz később érkezik meg, az ügyfél kártérítésre tarthat igényt. Feltéve, hogy be tudja bizonyítani, a kár igazolhatóan érte. A kártérítési igénnyel először a bankhoz kell fordulni, ha itt nem jut dűlőre az ügy, akkor lép be a képbe az MNB fogyasztóvédelmi igazgatósága. Komplexebb probléma esetén pedig a bíróságon köthet ki az ügy. A hoppon maradt ügyfél, Péter az ünnepnap miatt annál is később jutott a pénzéhez, mint amennyi késedelmet egyébként el kellett szenvednie a bankja „normál" lassúsága miatt. Az ünnepnapok alakulása másoknak is okozhat még fejtörést: karácsony előtt érdemes lesz elindítani az utolsó idei utalásokat, különben a címzettek pénz nélkül maradhatnak nélkül maradhatnak az év végéig. A december 24 és 29 között benyújtott megbízások ugyanis csak december 30-án, hétfőn fognak teljesülni - derül ki a Giro elszámolásforgalmi naptárjából.
Az MNB magyarázata szerint a négyórás szabály csak banki nyitvatartási időben érvényes, tehát munkaszüneti napokon, illetve este, a bankközi forgalom zárása után nem. Ilyenkor az átutalást a következő banki munkanapon veszik át a pénzintézetek. Mivel idén hosszú lesz a karácsonyi szünet, ezért nem árt, ha a munkaadók időben átutalják az év végi prémiumokat, jutalmakat (már ahol ezt az év utolsó napjaira hagyják), valamint az üzleti partnereik kifizetéseit, különben a jogosultak hat napig kénytelenek lesznek nélkülözni a pénzüket. A feladók annyit nyernek az új szabályokkal, hogy az utalás december 23.-i indításakor a bank nem terheli meg a számlájukat, arra csak december 30.-án reggel kerül sor. A pénz tehát ez idő alatt hozzáférhető marad a küldő számlatulajdonos számára.
Baka F. Zoltán
Egy utalásra jutó átlagos forgalom 2012-ben
Vállalati és lakossági utalások együtt 783 000
Csoportos átutalások (jellemzően bérfizetések) 120 000
Csoportos beszedések 10 500
Bankkártya vásárlás 7 000 (Forrás: MNB)