A tapír éve

Dózsa György
2014-01-03 14:54
10 milliárd dollárral, havi 75 milliárd dollárra mérsékli az amerikai jegybank kötvényvásárlási programjának összegét - közölte még tavaly év végén a Federal Reserve. Ben Bernanke ezzel a döntéssel köszönt le elnöki posztjáról. A piacok arra számítottak, hogy a taperingnek, a magyar pénzügyi szlengben csak tapírnak becézett lépéssel az új elnök, Janet Yellen köszön majd be. Bernanke azonban fontosnak tarthatta, hogy amit a pénzügyi válság elején elkezdett, azt legalább jelzésértékűen ő fejezze be.
Jelzésértékűen, ugyanis a befektetők ennél jóval nagyobb szigorítást vártak. A piacok reakciója ezt vissza is tükrözte. A tőzsdeindexek az év utolsó napjaiban szárnyaltak. A forint másfél hónapos csúcsra emelkedett, a 3 hónapos diszkontkincstárjegy hozama az év utolsó aukcióján 3 százalék alá süllyedt.

A tapír eljövetelét szinte páni félelemmel várták a pénzpiacokon. Az elmúlt év nagy slágere a feltörekvő országok, így Magyarország államkötvényeibe való befektetés volt. A dollár hihetetlenül olcsó volt a Fed pénzpumpája következtében, bőségesen volt pénz, amely a kockázatosabb, tehát viszonylag magasabb hozamot kínáló instrumentumokba áramolhatott. A tapírra utaló első amerikai jelzések nyomán bekövetkezett egy keményebb korrekció a feltörekvő országok devizáinak árfolyamában. A forintot azonban ez összességében nem érintette. Az elmúlt év végén az MNB irányadó kamata még 5,75 százalék volt. December végi lapzártánkkor viszont már 3 százalék. A drasztikus kamatcsökkentés és a jegybank által beindított hitelprogram ellenére a forint stabil maradt. Ennek hátterében az állt, hogy a befektetők elhitték: a magyar államadósság csökkenő pályán marad és a folyó fizetési mérleg többlete sem apad majd számottevően.

Ez utóbbi egyszerre jó és rossz hír. Jó, hiszen a globális tőke főleg azokat a devizákat tépázta meg, amelyeknél finanszírozási problémák voltak. Ugyanakkor rossz is, mert a magyar fizetési mérleg látványos erősödése nagyobb részben a beruházások visszafogása miatt, kisebb részben pedig a lakossági fogyasztás visszaesése miatt következett be. Nagy változás egyik területen se várható az idén, bár némi élénkülésre lehet számítani.
A kamatelőnyét elvesztett forintot tovább támogatta, hogy az év vége felé az Európai Központi Bank (EKB) is csökkentette irányadó rátáját. A magyar jegybank így várhatóan tovább folytatja jelzésértékű, akár néhány bázispontos kamatcsökkentéseit, egészen addig, míg az alapkamat el nem éri a 2,5-2,8 százalékos szintet. A Fed feltehetően nem lesz agresszív, az EKB meg egyenesen további monetáris lazításokat is kilátásba helyezett.

A közönséges tapír (Tapirus terrestris) békés állat. Létezését már Amerika felfedezése után megemlítették egyes feljegyzések. Igaz, eleinte vízilónak vélték. Növényeket eszik, általában kiszámítható útvonalon mozog, így széles csapást vág a sűrű erdőben. Reméljük, hogy pénzügyi megfelelőjéről is hasonló tulajdonságok derülnek majd ki az idei évben.

A cikket teljes terjedelemben keresse a Figyelő 2014-es 1. számában.