1. Magyarországot felminősítik
Magyarország visszakerül a hitelminősítőknél a befektetésre ajánlott kategóriába, köszönhetően az évek óta 3% alatti költségvetési hiánynak, a stabil GDP arányos államadósságnak és a pozitív befektetői hangulatnak.
2. az MNB 2%-ig vágja az alapkamatot
Az amerikai és az európai jegybank is folytatja laza monetáris politikáját, így az MNB tovább vágja az alapkamat szintjét.
3. Magyarországgal szemben újra felmerül a túlzottdeficit-eljárás indításának lehetősége
A 2014-es választási évben a tervezett költségvetési hiány épp csak 3% alatt van, így már egy kis eltérés esetén is felmerülhet, hogy újraindítják a túlzottdeficit eljárást Magyarország ellen.
4. az Európai Központi Bank még agresszívabban monetáris lazításba kezd
Az eurózónában a gazdasági növekedés lanyha marad, és komoly deflációs félelmek merülnek fel. Az Európai Központi Bank ezért az amerikai, a brit és a japán jegybankhoz hasonlóan közvetlen kötvényvásárlásba kezd, ezzel segítve a gazdasági fellendülést.
5. elmarad a tapír: az amerikai Fed tovább vásárolja a kötvényeket
A Fed májusban említette kötvényvásárlási programjának leállítását, ennek időpontja azonban azóta is csak tolódik. A piacok és a gazdasági növekedés törékenysége miatt elbizonytalanodó új Fed elnök így nem mer a fékre lépni.
6. kínai „hard landing"
Bár Kína 2014-ben komoly reformokba kezd, amelyek hosszú távon a mostaninál sokkal fenntarthatóbb növekedési pályára állíthatják a gazdaságot, rövid távon viszont lassulással járnak. Ha ez a lassulás túlságosan erős, a mostanra felhalmozott problémák (ingatlanlufi, árnyékbankrendszer) a reformok ellenére mégis „rászakadnak" az országra.
7. 1000 dollár alá esik az arany árfolyama
Az amerikai (reál)kötvényhozamok emelkedése és a világszerte javuló kockázatvállalási hajlandóság miatt a befektetési jelleggel felhalmozott aranykészletektől elkezdenek megszabadulni a befektetők. Így a nemesfém megismétli az idei teljesítményét (-25%), és 2009 óta először újból 3 számjegyű lesz az arany árfolyama.
8. A svájci frankot erősödni engedi a Svájci Nemzeti Bank (SNB)
A frank gyengén tartása 2011 óta segíti a svájci gazdaság exportlehetőségeit. 2014-ben azonban a kedvező növekedési és inflációs kilátások miatt a svájci jegybank erősebb frankárfolyamot is elfogad a jövőben.
9. A részvénypiacok éves szinten stagnálnak
A következő hónapokban várható amerikai események (Fed, költségvetési vita és adósságplafon) megingathatják a befektetői bizalmat, emellett az állampapírhozam emelkedés újra vonzóvá teheti a kötvényeket. A részvénypiacokon ezért az idei évhez képest csalódást keltő 0%-os hozam is elképzelhető 2014-ben.
10. Brazília nyeri a 2014-es focivébét
A 2014-es labdarúgó világbajnokság házigazdája az utóbbi évtizedekben mindig esélyesként szokott indulni, de az eddig megrendezett 19 torna során csak Anglia (1966) és Uruguay (1930) tudott hazai pályán nyerni. A FIFA világranglistán Brazília nincs az első tízben, rendezőként kevés tétmérkőzést játszott, így meglepetés lehet a győzelem. Mégis elképzelhető, hogy a közönség támogatását élvezve legyűrik az erősebbnek tűnő német és spanyol csapatot.
CIB Bank szerint 2014 a stagnáló alapkamat és a mérsékelten erősödő forint éve lehet
A válság még jelenidőben jár
2013-ban világgazdasági szinten folytatódott a lassú kilábalás és a magyar gazdaság is növekedési pályára állt a 2012-es visszaesés után. A CIB Bank elemzői szerint ugyanakkor a válságról még nem beszélhetünk múlt időben. Hazánkban kissé tovább gyorsulhat a növekedés 2014-ben, de az alacsony potenciális növekedési ütem közép távon továbbra is problémát jelent. A szakemberek jövőre 3 százalék alatti költségvetési hiánnyal és 1,5 százalékos GDP növekedéssel számolnak Magyarországon. A CIB szerint 3 százaléknál állhat meg az MNB kamatcsökkentési ciklusa, amelyet huzamosabb idejű stagnálás után jövő év végén követhet kamatemelés. A CIB elemzői úgy vélik, a jövő év a hazai fizetőeszköz szempontjából mérsékelt erősödést hozhat és akár 289 forintos euróval is búcsúzhatunk majd 2014-től.
2013-ban a világgazdaságban folytatódott a fokozatos, lassú kilábalás, a növekedési ütemben azonban jelentős eltéréseket tapasztalhatunk a különböző régiók és országok között. Az elmúlt években a feltörekvő régiók veszítettek növekedési lendületükből, miközben a fejlett gazdaságok tovább dinamizálódtak, közülük is az Egyesült Államok teljesít a legjobban, az erőteljes költségvetési kiigazítás ellenére. Az USA gazdasága más szempontból is az elemzők figyelmébe került az év folyamán, mivel az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed okozta az év egyik legnagyobb meglepetését, mivel nem csökkentette a likviditási programjának mértékét.
Három százalékon megáll a kamatcsökkentés
A világgazdasághoz hasonlóan az idei év Magyarországon is a lassú növekedésről szólt, azonban 2013 a hazai gazdaság számára sok előre nem látott újdonságot is hozott. A várakozásokhoz képest ugyanis jelentősen felgyorsult az infláció csökkenése, elsősorban adminisztratív intézkedéseknek köszönhetően. Kérdéses azonban, hogy mennyire bizonyul majd a következő években fenntarthatónak a folyamat a rezsicsökkentés hatásának kiesésével, illetve a belső kereslet várt növekedésével párhuzamosan. A CIB elemzői szerint szintén nem a várakozásoknak megfelelően folytatódott a 2012 augusztusában kezdődött kamatcsökkentési ciklus és nem is biztos, hogy idén befejeződik. „Előrejelzésünk szerint 3 százalékon állhat meg a kamatcsökkentési ciklus, amelyet huzamosabb ideig tartó szinten tartás követhet. Úgy vélem, hogy a várhatóan növekedésnek induló infláció és a Fed mennyiségi lazításának visszafogása, vagy az erre vonatkozó várakozások feltörekvő piacokra gyakorolt hatása 2014 vége felé kamatemelésre késztetheti a Magyar Nemzeti Bankot" - mondta el Trippon Mariann, a CIB vezető elemzője.
A CIB elemzői szerint jövőre is erős hátteret jelenthet a forint számára az erőteljes külkereskedelmi, valamint fizetési-mérleg többlet, így 2014 végére 289 forintos eurót prognosztizálnak. A jövőre esedékes magyar országgyűlési választások ellenére a költségvetési hiány tekintetében a CIB elemzői nem számolnak a 3 százalékos maastricht-i limitet meghaladó deficittel. A CIB szakemberei 2014-re 1,5 százalékos gazdasági növekedést jeleznek elő és úgy vélik, hogy az alacsony növekedési potenciál és az ezzel egyidejűleg jelenlévő magas külső adósságállomány hosszabb távon is komoly kockázatokra utal. „A globális válság egyik legnagyobb tanulsága a Magyarországhoz hasonló kis és nyitott gazdaságok számára az, hogy a külső eladósodásra épülő gazdaságpolitika nem életképes. Ahhoz azonban, hogy kitörhessünk az adósságcsapdából, elengedhetetlen a növekedési potenciál emelése, a foglalkoztatottság növelése, a versenyképesség javítása, bizonyos területeken a megfelelő szerkezeti reformok végrehajtása, a beruházások ösztönzése. Az adósságot azonban ez idő alatt is finanszírozni kell, ami bizalom nélkül nem lehetséges - a 2014-es év egyik legnagyobb feladata hazai szinten tehát a bizalom erősítése, hiszen a Magyarország számára rendkívül kedvező globális likviditási helyzet kedvezőtlen irányú változása már az előttünk álló évben elkezdődhet" - tette hozzá Trippon Mariann.