Ezt akarja tudni az MSZP offshore ügyben

Baka F. Zoltán
2014-01-28 16:54
A Figyelő Online tudomására jutott, hogy az MSZP mely dokumentumokkal próbálja igazolni az offshore vonalat az MVMP gázügyletében.
Közérdekű adatigényléssel fordul a Magyar Szocialista Párt azokhoz a társaságokhoz, állami hivatalokhoz, vagyonkezelő szervezethez, amelyek a párt szerint érintettek lehetnek az offshore gyanúba hozott gázüzletekben. A Figyelő megtudta, pontosan mire is kell felelniük a megkérdezetteknek.

Az Index hírportál tette közzé hétfőn, hogy offshore cégek is felbukkannak egy több százmilliárdos gázüzletben. Ami a részletekből kihámozható: a kormány a távhőszámlák csökkentése érdekében olcsó gázforráshoz próbálta juttatni a piaci szereplőket, ám a deal nem úgy sült el a cikk szerint, ami ahogy eredetileg szánhatták. Feltételezések szerint az árelőny ugyanis nem a fogyasztóknál csapódott le, hanem egy, részben a Mol, részben offshore helyeken bejegyzett cégek tulajdonában álló társaságnál, a MET Energiakereskedőnél. (Részletek itt.)

Az üzlet az ellenzéki pártok szerint büdös, ezért a parlamenten keresztül kérdéseket intéztek Németh Lászlóné fejlesztési miniszterhez, illetve közérdekű adatigényléssel készülnek fordulni az MVM Partner Energiakereskedelmi Zrt.-hez (MVMP), mint a konkrét ügyletben érintett egyik félhez. Ilyen igényléssel fordultak továbbá az MVM Zrt.-hez, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőhöz továbbá a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalhoz. Ezek, mint felettes, vagy ellenőrző szerv kerültek fel a címlistára.

A szocialista párt az MVMP esetében a 2012/2013-as gázévre kötött földgáz adásvételi szerződéseket, illetve e szerződéseknek a felekre, a szerződéskötés időpontjára, a szerződéses időszakra, a szerződött mennyiségre és az adásvétel értékére vonatkozó adatokat kérte ki. Igényt tartanak továbbá az MVMP alapító okiratának az évente hatályos változataira a 2011-től kezdődő időszakban. Azokat a dokumentumokat is kikérték, amelyekből kiderülhet, hogy a szerződések megkötése előtt gondosan utánajártak annak az MVMP-nél, hogy a Mol Energiakereskedő, illetve a Mol Energy Trade International AG a nemzeti vagyonról szóló törvény alapján átlátható szervezetnek minősül-e. Magyarul az MVMP-nél ellenőrizték-e, hogy az említett cégek esetében milyen cégek működnek a háttérben. Ide kapcsolódóan azokra az előterjesztésekre, illetve határozatokra is kíváncsiak, amelyek az MVM ZRt. elé kerültek, illetve ott születtek e tárgyban. Végül arra várnak választ, hogy az MVMP ismeri-e a MET-nek a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról szóló törvény szerint meghatározott tényleges tulajdonosát. Amennyiben igen a válasz, akkor a tényleges tulajdonos megnevezését várja el az MSZP.

Az ellenőrző hivatal, a MEKH vezetőjének is választ kell adnia a tulajdonos kilétére vonatkozó kérdésre. E mellett egyebek mellett arra is, hogy vizsgálták-e, hogy az olcsó gáz valóban eljutott-e a felhasználókhoz, vagyis a fogyasztók részesültek-e annak árelőnyeiből.

A vagyonkezelő esetében az vár tisztázásra, hogy birtokában voltak-e a szerződések létrejöttét megelőző, a cégek szintjén meghozott döntésekről szóló információnak, előterjesztésnek. Vagyis az MVM, illetve az MVMP beavatta-e minden részletbe a vagyonkezelőt, ott tudhattak-e az ügylet minden részletéről.