A munkáltatóknak is van dolguk, nekik január 31-ig kell átadniuk a munkavállalóknak a bevallások kitöltéséhez szükséges igazolásokat, illetve február 17-ig azokat a papírokat, amelyek a bevételt, az adóalapot vagy az adót csökkentő (kedvezményekhez kapcsolódó) igazolásokról szólnak.
A magánszemélyek kérhetik foglalkoztatójukat is arra, hogy készítse el bevallásukat. A munkáltatói adómegállapítás igényléséről az alkalmazottnak január 31-ig kell nyilatkoznia a 13NY29 jelű nyomtatványon, amit a foglalkoztatónak kell leadni. A munkáltató az adóalapot és az adót a magánszemély nyilatkozata alapján, valamint a március 20-ig átadott igazolások figyelembevételével május 20-ig állapítja meg és erről igazolást állít ki a munkavállaló számára. A 13M29 jelű munkáltatói adómegállapítás benyújtásának határideje június 10.
Az adózó kénytelen lesz az önadózás keretein belül megállapítani és bevallani adóját, ha azt a munkáltatója nem teszi meg helyette (erre ugyanis semmi nem kötelezi). Ekkor a magánszemély beadhat adónyilatkozatot (1353ADÓNYILATKOZAT), avagy söralátétet, amennyiben teljesíti a törvényi feltételeket. Illetve élhet az adóhatóság közreműködésével elkészített egyszerűsített bevallás (1353E) lehetőségével is. Ezt az igényüket a 1353NY jelű nyilatkozattal jelezhetik, amit február 17-ig kell elküldeniük a NAV-nak. Az adóhatóság pedig április 30-ig visszaküldi a bevallást az adózónak, papíron, illetve elektronikus úton. Ha nincs kifogásunk, akkor semmit nem kell tennünk, ha viszont van, akkor a javított verziót május 20-ig kell visszaküldeni.
S még nem értünk a lehetőségek végére: választható a csökkentett adattartalmú (1353M) és a teljes adattartalmú bevallás (1353) is. Választék tehát van bőven.
A tavalyi statisztika szerint - tehát a 2012-es évről 2013 tavaszán leadott bevallások feldolgozása alapján - a legtöbb adózó a csökkentett tartalmú bevallást adta be: valamivel több, mint 1,8 millióan választották ezt a lehetőséget. 1,64 millió adózó a teljes adattartalmú bevallást nyújtotta be, picivel több, mint 700 ezren pedig meg tudták győzni munkaadójukat, hogy ő készítse el a bevallásukat. A többiek - néhány százezren - a maradék megoldások, például az egyszerűsített bevallás közül választottak. A „söralátétet", tehát amikor elvileg a legletisztultabb, legegyszerűbb módon ad számot az előző évről az adózó, tavaly sem sokan, mindössze 29 841-en töltötték ki.
A NAV nem számít arra, hogy az arányokban lényeges elmozdulás lesz a most induló bevallási szezonban, de azt elképzelhetőnek tartják, hogy az „adózói morál javulása", valamint „a 2013. évi munkaerő-piaci folyamatok okán" a benyújtott személyi jövedelemadó bevallások darabszáma emelkedni fog.
A tavalyihoz képest lesznek eltérések a bevallások adattartalmát illetően. Változott például az 1353-as (vagyis a teljes adattartalmú) bevallás felépítése. A NAV tájékoztatása szerint új sorszámot kaptak a magánszemélyekre, egyéni vállalkozókra és mezőgazdasági őstermelőkre vonatkozó részek. Rövidebb lett továbbá a csökkentett adattartalmú szja-bevallás, csökkent a kitölthető sorok és lapok száma. Végül, de nem utolsósorban a nyomtatványok aláírására kizárólag a főlap F blokkjában van lehetőség, amellyel az adózó a nyomtatványon szereplő valamennyi adatot, nyilatkozatot, kérelmet hitelesíti.
Ez egyébként az egyik rendszeresen visszatérő hiba a bevallásokban: hiányzik róluk az adózó aláírása. Ez természetesen a papír alapon benyújtott nyomtatványokra érvényes, az elektronikusan beadott bevallásoknál nincs ilyen feltétel. Fontos továbbá, hogy ne feledkezzünk meg az adószám feltüntetéséről, valamint arról sem, hogy hiánytalanul adjuk meg az eltartottak adatait, amennyiben családi adóalap kedvezményt szeretnénk igényelni. Ezek tipikus hibák, amelyeket az adózók rendszeresen elkövetnek. Ide sorolható továbbá, hogy sok esetben hiányzik a levont adóelőleg összege, illetve papír alapú kitöltésnél a részletező lapok számának kitöltésére sem fordítanak kellő figyelmet az adózók. E hibák elkerülésével sok bosszúságtól kímélhetjük meg magunkat.
Érdemes még pár szót ejteni arról is, hogy a hibák milyen pénzügyi következményekkel járnak. A tavalyi bevallási szezonban beadott szja-bevallásokban az adózók összesen csaknem 1357 milliárd forint adókötelezettségről adtak számot. A NAV 13 513 ellenőrzést végzett, melyek során 1 milliárd forint adókülönbözetet állapított meg. Ehhez kapcsolódóan 661 millió forint adóbírságot, illetve 130 millió késedelmi pótlékot is meg kellett fizetniük a hibázó adóbevallóknak.
Még egy fontos információ: akinek nem haladja meg a 150 ezer forintot az szja-fizetési kötelezettsége a 2013-as év után, pótlékmentesen törleszthet legfeljebb hat hónapon keresztül, egyenlő részletekben. Erről nem is küld külön értesítést a NAV, viszont aki elmarad a részletekkel, annak a tartozása egy összegben válik esedékessé, vagyis megszűnik a kedvezmény.