Globális trendváltás: gazdasági bővülés vs. akadozó növekedés

Pap Milán
2013-08-16 09:37
Új egyensúlyi helyzet bontakozik ki a globális gazdasági növekedés terén. Miközben Kína és több fejlődő gazdaság kapcsán a várakozások kezdenek alábbhagyni, az amerikai adatok újabb növekedést jeleznek. Úgy tűnik Japánban is fordulat állt be miután véget ért a gazdasági növekedést felőrlő mintegy két évtizede tartó deflációs tendencia. A szerdán megjelenő adatok pedig az első tartós jegyeit mutatják annak, hogy az eurózóna országainak többsége maga mögött hagyhatja a recesszió éveit. A világgazdasági trendváltásnak Nathaniel Popper járt utána a The New York Times szerdai cikkében.
Az eurózóna 17 országának GDP-je éves szinten 1,2 százalékkal növekedett az idei második negyedévben. Biztosan ugyan nem állítható, hogy véget ért a gazdasági visszaesés az öreg kontinensen, mivel az adatok pusztán az elmúlt három hónap eredményein alapulnak. További bizonyítékai vannak azonban, hogy a gazdasági növekedés hagyományos motorjai új fokozatba kapcsoltak, miközben a növekedés legutóbbi vélt forrásai, a feltörekvő országok lassulnak. Korábbi várakozások szerint a feltörekvők gyorsabb növekedést fognak produkálni. Ez a vélekedés most megváltozott- jegyzi meg Neal Soss a Credit Suisse vezető gazdasági elemzője. A termelés bővülő jegyei most a hagyományos vezető gazdaságokban mutatkoznak, nem a feltörekvő piacokon- teszi hozzá a szakember. A BRIC országok- tehát Brazília, Oroszország, India és Kína- gazdasági növekedése emelte a hazai életszínvonalat és hasonló hatást indukált Délkelet-Ázsia, Latin-Amerika, illetve Kelet-Európa országaiban. A négy nagy gazdaság komoly hatást gyakorolt a globális gazdaságra is azzal, hogy új piacot kínált az amerikai áruknak, miközben olcsó munkaereje az Egyesült Államok és más fejlett országok fogyasztói számára gyártott elektronikai és további fogyasztási cikkeket. A feltörekvő piacok növekedésének visszaesése így sokakat aggodalommal tölthet el az Egyesült Államokban is. Ennek ellenére Jim O'Neill a Goldman Sachs közgazdásza és egyúttal a BRIC mozaikszó kiötlője, úgy gondolja, a globális gazdaság változásának haszonélvezője leginkább az Egyesült Államok lehet. Személy szerint úgy gondolom az USA lesz a legnagyobb nyertes- foglalta össze O'Neill.

Az Egyesült Államok profitálhat a kínai kormány immár nyilvánvaló szándékából, hogy a nagy állami beruházású projektektől a fogyasztás vezérelte gazdaság irányába fordítsa Ázsia húzógazdaságát. Ez Kínában növeli a keresletet az amerikai áruk iránt, miközben az amerikai cégek olcsóbban juthatnak kínai termékekhez. A növekvő kínai bérek ráadásul az amerikai ipari termelést ösztökélhetik. A legutóbbi kereskedelmi adatok is azt jelezték a világgazdasági tendenciák változását. Az Egyesült Államokból Kínába irányuló export júniusban bővülést jelzett, miközben a kínai termékek importja csökkent az USA-ban. Az összesített amerikai kereskedelmi deficit a legalacsonyabb tartományba esett 2009 óta.
A kínai gazdaság visszafogása fordulópontot jelenti a globális gazdasági váltásban. A pekingi kormányzat igyekszik megszelídíteni a legnagyobb a fejlődő piac gazdaságát. Eközben magára vállalja a bűnbak szerepét, amellyel a gazdasági lassulásért vádolják Ázsiában és Latin- Amerikában. A nyersanyagok ára, mint a vasé vagy a rézé, amelyek azelőtt húzták kitermelő országok növekedését, most süllyedni kezdtek, mivel a kínai vezetés fékezi a nagyobb, acéligényes fejlesztéseket.

Brazília gazdasága az elmúlt években a Kínába exportált nyersanyagok, mint a vasérc és a szója, miatt növekedhetett. Két éve a brazil gazdaság még 7,6 százalékos gyorsulást könyvelhetett el, ebben az évben a gazdasági előrejelzés már csak 2,3 százalékos gyorsulást mutat. Az intenzív növekedés évei után Brazíliában nőtt az emberek jövőbe vetett hite, de ma már sokan úgy érzik, a növekedés lehetőség korlátozottá vált- világít rá Samuel Pessoa, egy riói elitegyetem, a Fundação Getúlio Vargas gazdasági intézetének kutatója. Az emberek aggódnak-teszi hozzá a brazil gazdasági szakember.
Egyre elterjedtebb válik az a nézet, miszerint kevés az esélye, hogy a BRIC országok visszatérjenek a viharos gyorsaságú gazdasági növekedéshez. Számos felületes megfigyelő úgy látta, a BRIC államok az első évtizedhez hasonló növekedést mutatnak, ami most elég valószínűtlennek tűnik- mondta a Goldman Sachs-tól nemrég visszavonult O'Neill. A befektetési szakember szerint, ahogy Kína a fogyasztásvezérelt gazdaság felé orientálódik „az új Kína vesztesei és győztesei valószínűleg egész mások lesznek, mint a régi Kína nyertesei és vesztesei". Még a legbizakodóbb előrejelzések sem mutatják azt, hogy az USA és Európa gazdasága eléri azt a kétszámjegyű növekedést, amit Kína és India élvezhetett az elmúlt évtizedben. Az elemzők várakozásai szerint az amerikai növekedés idén 2 százalék alatt marad ebben az évben, míg jövőre 3 százalék körül lesz. Ám mivel a fejlett gazdaságok még mindig 60 százalékát teszik ki a globális gazdaságnak, a növekedés lassabb ritmusa is több gazdasági aktivitással járhat, mint a fejlődő gazdaságok gyorsabb növekedése. Léteznek félelmek azzal kapcsolatban is, hogy a még nem túl erőteljes amerikai, japán és európai kilábalást is kisiklathatja, ha Kína növekedési problémái tovább fokozódnak. Néhány kínai közgazdász arra is figyelmeztet, hogy a Kínai Kommunista Párt vezetősége esetleg nem lesz képes döccenőmentesen elhagyni az állami beruházások által vezérelt gazdasági növekedés modelljét. Elemzők szerint a jelenlegi lassulás egy fenntarthatóbb ritmushoz vezethet a sokak által egészségtelennek vélt gazdasági boom után. A 2007-es 14,2 százalékos csúcsnövekedés Kínában már valószínűleg nem tér vissza, ugyanakkor a várt 7,5 százalékos bővülés még mindig vonzó lehet. Még ha lelassult is valamennyire, még mindig nagy lehetőségekkel kecsegtet- jegyzi meg a kínai gazdasági növekedés kapcsán Barry P. Bosworth a Brookings Institution Kína-szakértője.

Brazília és India ezzel szemben mélyebb problémákkal kell, hogy szembenézzen. Indiában ugyan kevésbé érzik meg nyersanyagárak csökkenését, a korrupció és az alacsony hatásfok fékezőleg hat a szubkontinens gazdaságára. Az indiai rúpia értéke legutóbb rekordméretű mélységeket járt meg a dollárral szemben. Számos közgazdász szerint Brazíliában a vasérc és a szója értékének csökkenésével vált nyilvánvalóvá, hogy a brazil politikai vezetés elmulasztott infrastrukturális fejlesztésekbe invesztálni, pedig az elmúlt években dőlt a pénz a latin-amerikai országba. Az autópályák és a kikötők fejlesztésének elmaradása az idei évben kereskedelmi válsághoz vezetett- enged betekintést Brazília problémáiba Silvésio de Oliveira szójatermelő, aki egyúttal a középnyugati Mato Grosso állam szója- és kukoricatermelői szövetségének alelnöke. Oliveira szerint az infrastruktúra összeomlása a szállítmányozási árak megugrását hozta, és jelentős külföldi felvásárlókat sarkallt arra, hogy töröljék rendeléseiket, miután belefáradtak a meg nem érkező szállítmányok utáni várakozásba. A brazil jegybank korábbi elnöke, Carlos Langoni szerint az infrastruktúra elmaradottsága döntő fékezője a hazai gazdaság növekedésének. Ugyanakkor megjegyezte, országa ilyen irányú problémái hasonlóak más fejlődő országok gazdasági gondjaihoz. Túl magasak voltak az elvárások- jegyzi meg Langoni, aki jelenleg a Fundação Getúlio Vargas globális gazdasággal foglalkozó központjának igazgatója. Az új feltörekvő országok nem különböznek a régebbiektől, miután elérnek egy biztos bevételi szintet, a növekedés nehezebbé válik- foglalta össze a brazil pénzügyi szakember.