Becslések szerint százezer ír nem tudja fizetni jelzáloghitelét annak ellenére, hogy rendszeres jövedelme és állandó munkahelye van. A közelmúltban megjelent tanulmány szerint a jövedelemmel rendelkező adósok háromnegyede nem fizeti időben a részleteket. Az adatok váratlanul érték a piaci szereplőket, ezért újszerű megoldásokat keresnek a hitelek kockázatának mérséklésére - számol be a gazdaságpolitikai reakciókról John McManus az Irish Times honlapján.
Az ingatlan-lufik kialakulásának klasszikus okai jól ismertek a szakértők körében. A folyamatok fő hajtóereje a munkanélküliség és a negatív saját tőke, úgy tűnik azonban, hogy az ír helyzet kialakulásához az elmúlt öt év egyéb faktorai is hozzájárultak. Yvonne McCarthy tanulmánya szerint a csökkenő fizetések és adóemelések hatására létrejött egy olyan csoport, amelynek tagjai fizetést visznek haza, mégsem tudják finanszírozni hiteleiket. A Központi Bank statisztikái alapján készült elemzés sokkoló adatokkal szolgál. Eszerint minden ötödik adós, azaz mintegy százezer ír nem tud időben eleget tenni fizetési kötelezettségének. Számuk újabb több ezer fővel bővülhet egy újabb adóemelés vagy a bérek újbóli megnyirbálása miatt.
A stratégiai problémát az jelenti, hogy a bajbajutottak valószínűen a közeljövőben sem fognak tudni megfelelő ütemben törleszteni. A munkanélküliség még mindig nagyon magas, ám azok sem számíthatnak béremelésre a közeljövőben, akiknek van állásuk. A problémákat súlyosbítja az ún. „törékeny foglalkoztatás" jelensége, mivel sokan csak rövidtávú szerződésekkel vállaltak munkát, vagy nemrég lettek munkanélküliek. A kormányzati oldalon az adórendszer sem változtatható meg könnyedén. Hiába javulnak a kilátások, a gazdaságpolitikának kevés mozgástere marad a magas államadósság és a brüsszeli elvárások miatt.
Az adósoknak nem marad más, mint a türelem és az olyan megoldások, mint a korlátozott adósság-elengedés (például az osztott jelzálog), amelybe a bankok a Központi Bank éber felügyelete mellett igyekeznek egyre több adóst utólag bevonni. A McCarthy-tanulmány igazolja a törekvések helyességét, bár hozzá kell tenni, hogy jelenleg ez látszik az egyetlen életképes forgatókönyvnek.
John McManus az Irish Times állandó szerzője, a lap pénzügyi és üzleti rovatának vezetője.