Górcső alatt a faktorpiac

HITEL, VAGY FAKTOR?
Brückner Gergely,Pregh Balázs
2013-11-22 13:10
Tíz év alatt éppen tízszeresére nőtt a hazai faktorálási forgalom, de 2013-ban a növekedési hitelprogram (NHP) már kedvezőbb alternatíva a cégeknek, így a piac hirtelen visszazuhant.
A bankoknak nyereséges termék, a kis- és középvállalkozásoknak életmentő eszköz a likviditási helyzet javítására - ez a faktoring, amely egy óriási, 2012-ben 862 milliárd forintos piac volt, ekkora volt ugyanis tavaly a bruttó faktorált számlaforgalom értéke. Az idei év első háromnegyede után azonban 100 milliárd forintnyi állomány esett ki a bázisból, ami a Magyar Faktoring Szövetség számaiból derül ki. Mi lehet a magyarázat? Az örök verseny a legolcsóbb finanszírozásért. és amíg sokáig a faktorházak elverték a hitelezést, úgy a Növekedési Hitelprogrammal (NHP) már nem tudnak versenyezni.

A faktorok tavaly még mintegy 110 milliárd forint tartós forgóeszköz finanszírozáshoz juttatták a vállalkozásokat, ami nagy segítség volt akkor, amikor a banki forgóeszköz hitelezés egyre több nehézségbe ütközött (a faktorpiac szolgáltatásairól lásd keretes írásunkat!). A faktoring finanszírozás részaránya éppen ezért évről évre nőtt és jelenleg már eléri a teljes éven belüli forgóeszköz hitelezés 13-15 százalékát. Az utóbbi években azért is lehetett folyamatosan egyre népszerűbb lett a faktoring, mert tárgyi eszköz lekötése nélkül lehetett igénybe venni - említ még egy fontos szempontot Takács Zoltán, a Budapest Bank vállalati értékesítési vezetője.


Az elhúzódó válság és a magyar gazdaság rossz állapota sajátos módon csapódott le a faktoring szakma területén - meséli Major-Maróthy Zsolt, a CE Faktor Zrt. vezérigazgatója. Míg korábban az állammal, önkormányzatokkal, ezek vállalataival szembeni követelések kockázata vitán felül állt, ezek a követelések mára a legmagasabb kockázatokat képviselik. A fizetési határidők is ezen a területen hosszabbodtak.

A Figyelő összeállításában alaposabban is szemügyre vesszük a szektor helyzetét.