Grönland ritkaföldfém-nagyhatalommá válhat

2013-10-25 17:40
A grönlandi parlament feloldotta a sugárzó ásványi anyagok bányászatára 25 évvel ezelőtt kivetett tilalmat, megnyitva ezzel az utat az urán-, de mindenekelőtt a ritkaföldfém-lelőhelyek feltárása és kitermelése előtt.
A dán fennhatóság alá tartozó Grönland 31 tagú parlamentje 15-14 szavazati arányban döntött a tilalom feloldása mellett. "Elfogadhatatlan a munkanélküliség és a megélhetési költségek emelkedése, miközben a gazdaság stagnál. Feltétlenül fel kell oldani a bányászati tilalmat" - mondta Aleqa Hammond miniszterelnök a Sermitsiaq grönlandi lapnak. A Wall Street Journal lapnak pedig még áprilisban kijelentette, hogy "a bányaipar Grönlandra jön".

Nik Haekkreup dán kereskedelmi miniszter ugyanakkor a grönlandi parlamenti döntés bejelentését követően rámutatott, a szigetország nem hozhat egyoldalú döntést a kérdésben. "Az urán kitermelésével és exportjával kapcsolatos konkrét intézkedéseknek messze ható külpolitikai, védelmi és biztonságpolitikai vonzatai lehetnek, így azok a Dán Királyság fennhatósága alá tartoznak" - hangsúlyozta.

A grönlandi költségvetési kiadásoknak jelenleg mintegy 60 százalékát Dánia fedezi. Az ásványkincsek feltárása és kitermelése nagyban hozzájárulhat az ország pénzügyi és politikai függetlenségének megteremtéséhez és az egykori gyarmati hatalomhoz fűződő kötelékek felszámolásához. A ritkaföldfémek iránti ipari kereslet emelkedésével és a sarki jégtakaró visszahúzódásával párhuzamosan megnőtt a nemzetközi bányaipari vállalatok érdeklődése a grönlandi ásványlelőhelyek kitermelése iránt. A főként a part menti területekre koncentrálódó olaj- és földgáz-, vas-, réz-, urán-, nikkellelőhelyek iránt már ausztrál, kínai, brit és amerikai vállalatok jelezték érdeklődésüket.

Az ausztrál Greenland Minerals & Energy bányaipari vállalat nagy reményeket fektet a szigetország déli részén fekvő Kvanefjeld ásványianyag-mező kitermelésébe, amely a becslések szerint 40 ezer tonna ritkaföldfém-készlettel rendelkezik, és így egyike a legnagyobbaknak Kínán kívül. A világpiacon az elmúlt években a szükségletek 90 százalékát fedezték Kínából, miközben az ország a Föld becsült tartalékainak mintegy 30 százalékával rendelkezik.

A szintén ausztrál Ironbark Zinc egy kínai vállalattal együttműködésben 485 millió dolláros beruházással dolgozik egy ötvözőfém-lelőhely feltárásán. A kanadai North Gems rubin kitermelési lehetőségek után kutat a szigeten. A brit London Mining PLC 30 éves vasérc-kitermelési koncessziót kapott Grönlandon. Az Isua projekt 2,3 milliárd dolláros becsült beruházási költsége meghaladja Grönland 2 milliárd dolláros bruttó hazai termékét. A London Mining 3 ezer kínai munkást kíván foglalkoztatni a vasérckitermelő felszíni fejtésben.
MTI