Az ilyen célkitűzéseknek a világon általában a „smart city" összefoglaló nevet adják. Ez az elnevezés azokat a városokat jelöli, amelyek intelligensen és hatékonyan használják fel az erőforrásaikat, és innovatív technológiákat alkalmaznak, hogy csökkentsék a költségeiket és az energiafelhasználásukat, valamint szélesítsék a szolgáltatási kínálatukat, ily módon javítva lakóik életminőségét. „Magyarország jelentős területén felelünk az energiaszolgáltatásért. Győr már régóta letette voksát az innovatív energetikai megoldások mellett és mára felkészült a legmodernebb technológiák befogadására az energiaellátásban is. Így a sokéves együttműködésben most következett el egy olyan pillanat, és kedvező lehetőség, hogy a város fejlődéséhez szervesen igazodva indul ez a program" - mondta Eric Depluet vezérigazgató.
Borkai Zsolt polgármester a megállapodással kapcsolatban úgy fogalmazott, Győr dinamikus fejlődési pályára állt, de a fenntartható városfejlesztés érdekében fontos, hogy a beruházások energetikai szempontból is fenntartható módon valósuljanak meg. Különösen időszerű ez az elvárás napjainkban, amikor jelentős infrastrukturális fejlesztések előtt áll a város. „Hazánk 2017-ben első ízben ad otthont olimpiai rendezvénynek, amelynek a helyszíne Győr lesz. A megállapodás megteremti a lehetőségét annak, hogy a XIV. Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivált, mint „Zöld Olimpiai rendezvényt" rendezhessük meg, vagyis a sportesemény, a fejlesztések, és a későbbi üzemeltetés minél kevesebb károsanyag-kibocsátással, környezet-tudatosan valósuljon meg. Az E.ON-nal az élet több területén sikeresen működünk együtt, ezen mintaprojekt kapcsán fontosnak tartjuk, hogy Győr példát tudjon mutatni, hiszen a fejlődés és környezetünk védelme is képes kéz a kézben járni, amennyiben odafigyelünk rá." - fogalmazott a polgármester.
Széles skálán mozog a Smart City fogalomkör alá vonható hatékonysági lépések eszköztára, hiszen a városok működtetésének minden területére kiterjedhet: városi szolgáltatások, közlekedés, üzleti környezet, víz-, energia- és hulladékgazdálkodás, közműirányítás, közbiztonság, egészségügy, oktatás és környezetvédelem.
Mivel az urbanizáció folyamatos, ezért a városok működési hatékonyságát jelentősen befolyásolja, hogy erőforrásaikkal mennyire hatékonyan bánnak. Főként a fenntarthatósági szemlélet és gazdálkodásmód elsődlegességét jeleníti meg a „Smart City" elnevezés. Ebben a témakörben rendszeresen vannak rangsorolások, versenyek, listák a világ nagyvárosainak „smartosításáról". Ezen listákon is fel-felbukkant már például Győr és Pécs, de a legtöbb példa az Európai Unióban élenjáró német, osztrák, francia, skandináv városok köréből, illetve a Benelux-államok területéről kerül ki. Eddig...