Hátra arc! Hamarosan többet visznek haza a rendőrök

Baka F. Zoltán
2013-10-16 14:00
Átrostálják a munkaköröket a rendőröknél, mielőtt bevezetnék az életpálya modellt. Erre egyhamar nem kerül sor, és nem is egy lépésben hajtják majd végre az illetményemelést.
A pedagógusok után a rendvédelmi szervek dolgozói számára dolgoz ki életpálya modellt a kormány. Az egyebek mellett az illetmény emelésével járó programot - csakúgy, mint a tanárok esetében - több lépcsőben hajtják végre - értesült a Figyelő Online. Azt még nem tudják az életpálya modellt kidolgozó Belügyminisztériumban, hogy mikortól emelkednek az illetmények, erről még nem született döntés.

A Figyelő Online többször is megemlékezett már róla, hogy a kormányban sürgős feladatként tekintenek a rendőri életpálya modell bevezetésére. Orbán Viktor kormányfő úgy látja, olyan szintet ért el a pályaelhagyás, hogy muszáj közbeavatkozni. Tudomásunk szerint a belügyminiszter, Pintér Sándor is tisztában van azzal, hogy mélyponton van az állomány hangulata, sokan szerelnek le, mert elégedetlenek a munkavégzés feltételeivel. Az Országos Rendőr-főkapitányság arról tájékoztatta lapunkat, hogy a tavaly, illetve idén távozott hivatásos állományúak 18,8 százaléka volt főtiszt, tiszt, 81,2 százalékuk pedig zászlós, tiszthelyettes. Tavaly 1277-en, idén szeptember elejéig 629-en mondtak búcsút a rendőri pályának, igaz, közben 1154-en, illetve 848-an beléptek a testülethez.

A fluktuáció tehát méretes, ami zavart okozhat a feladatok megfelelő szintű ellátásában. Megkérdeztük a Belügyminisztériumtól, hogy mikor várható a rendőri életpálya modell bevezetése, mit tartalmaz a csomag és annak mekkora a költségvetési hatása. A válaszból kiderül, a tárca ugyan dolgozik a programon, de egyelőre nincs kijelölt időpontja a bevezetésnek. Azt valószínűsítik a belügyben, hogy több lépcsőben kerül erre sor.


Ezt nyilván az a szempont vezérli, hogy ne egyetlen költségvetési évre terheljék az illetményemeléseket. Merthogy ezt is tartalmazni fogja a modell. Az is valószínű, hogy rövidtávon, pár hónapon belül nem fog elindulni a program. Mint a Belügyminisztérium írta, az életpálya mindenki által legfontosabb elemének tartott új illetmény- és előmeneteli rendszer kidolgozása folyamatban van, de ez hosszabb előkészítést igényel. Most ott tart a munka, hogy feltérképezik a különböző közszolgálati szerveknél meglévő munkaköröket, majd megfelelő módszertan segítségével értékelik azokat. E munka eredményeként alakítják ki a „munkakör családokat és munkaköri szinteket". Ez adja az alapját az új illetmény- és előmeneteli rendszernek, mely bevezetésének időpontjáról a belügy szerint „még nem időszerű nyilatkozni, de belátható időn belül meg fog történni".

A tárcánál azt is jelezték, hogy az illetményemelés végrehajtását az ország teherviselési képességének alakulása is befolyásolja. Konkrét összeget nem közöltek lapunkkal arra vonatkozóan, hogy mennyibe kerülhet mindez, de kapaszkodóul szolgálhat, hogy a pedagógusok esetében több százmilliárd forintba kerül a saját életpálya modelljük bevezetése. A hivatásos állományban egyébként az átlagos fizetés 250 744 forint, vagyis valamivel magasabb, mint az országos átlag.

Van, ami már megvalósult a rendőrség berkein belül is. A közszolgálati életpályák összehangolásával kapcsolatos két évvel ezelőtti kormányhatározatnak megfelelően ugyanis megtörtént az új életpályák koncepcióinak kidolgozása, egyes elemeit már át is ültették a jogszabályokba. A hivatásos állomány esetében ilyen megvalósult elemnek tekinti a szaktárca a teljesítményértékelés új rendszerét, a tartalékállomány új szabályait, az életpálya lezárását segítő nyugdíj előtti rendelkezési állományt, vagy a könnyített szolgálat intézményének bevezetését.

Az életpálya modell kiteljesítéséig is dolgozik a belügy a rendőri pálya vonzóvá tételén, szerintük ezt a célt szolgálja az a napokban megjelent kormányhatározat, amely egy új, a kiskeresetű pályakezdők otthonteremtését segítő hitelkonstrukció kidolgozását írja elő.