Hernádi és Garancsi alapjai 3-3 milliárdot kaphatnak

Brückner Gergely
2013-10-04 12:01
Hernádi Zsolt és Garancsi István lehet a legújabb Jeremie-kör nyertese. A zsűri döntését még a politikának is jóvá kell hagynia, ami az ismert Mol-INA ügy fényében különösen pikáns. Eddig a kormányzat nem volt szégyenlős, amikor Jeremie-eredményeket kellett kihirdetni, így Orbán Viktor focis barátai, a Videoton tulajdonosa és a díszpáholyban gyakran felbukkanó Mol-vezér valóban befuthat.
Gran Private Equity Zrt. és Garangold Investment Befektető Zrt. - nem éppen ismert nevek a hazai kockázati tőkés világban. Nem csoda, hiszen mindketten csak idén júniusban alakultak, vélhetően a tulajdonosoknak egyszerre pattant ki az ötlet az agyukból, szerencsét próbálnak a kockázati tőke világában is.

A Gran Private 50 millió forint törzstőkével alakult, tulajdonosa Hernádi Zsolt, a Mol Nyrt. elnök-vezériigazgatója. A név vélhetően Esztergom német elnevezéséből ered, a cég képviselői között is felbukkan egy esztergomi lakos, Kóbor Miklós, valamint a szintén esztergomi kötődésű Hernádi Zsolt és felesége a képviselők. A Garangold is 50 millió forintos tőkével indult, itt a tulajdonos, Garancsi István, a Videoton, szintén esztergomi hátterű tulajdonosa.

A cég arra a Vérhalom utcai címre van bejegyezve, ahová rengeteg egyéb Garancsi-érdekeltség is. A két üzletember jól ismeri egymást, korábban Hernádi Zsolt, a Takarékbankot vezette, Garancsi István pedig a Taakrékbrókert, a csoport befektetési vállalkozását. Vicces személyi összefonódás, hogy mindkét kockázati tőkekezelőben felügyelőbizottsági tag Telek Csaba, aki a Garancsi tulajdonolta Videoton FC, illetve a Garancsiékhoz köthető Duna Takarékban is tisztviselő.

Ez a két vadonatúj cég nyerte el - legalábbis a bírálók szerint - a legújabb Jeremie-kör (hivatalos nevén az Új Széchenyi Kockázati Tőkeprogramok) idei második kiírásának pályázatát. Ez, az összesen már negyedik kiírás idén nyáron zajlott, a 6 milliárd forintos forrást két alap kaphatja meg. Úgy tudjuk, hogy 13 pályázó jelentkezett, összesen 39 milliárd forint értékű pályázattal, de végül csak hat pályázat jutott el a négy főből álló zsűri elé, amely zsűri szóban is meghallgatta az érintetteket. A Figyelő mindvégig kitüntetett figyelemmel követte a Jeremie-pályázatok sorsát.

Többször megírtuk a kockázati tőkések azon panaszát, hogy rendre olyan, erős politikai kapcsolatokkal rendelkező pályázók is befutnak, akiknek kockázati tőkés tapasztalatuk kevés van, befektethető tőkéje pedig lenne a pályázat nélkül is. Csak emlékeztetőül az utóbbi két körben neves bankárok, így Töröcskei István, Csányi Sándor, illetve Spéder Zoltán alapjai is nyertek.

A megkapott uniós pénzhez saját befektetést párosítva lehet elkezdeni a portfóliócégek felhajtását. A zsűri a speciálisan kialakított pályázati pontozás alapján e két céget hozta ki győztesnek, hogy aztán Lázár János fejlesztésekért is felelős Miniszterelnökséget vezető államtitkár javaslatát elfogadja-e az illetékes parlamenti bizottság, napokon belül kiderülhet. A vesztes indulók szerint ez a döntés szakmailag nagyon necces, de Jeremie-ügyben eddig is az jellemezte a kormányt, hogy „csakazértis" mentalitással, hatvanas pulzussal kihirdette a szakma által élesen kritizált döntéseket.