Hiteltelen adósmentés

A szerkesztő álláspontja
Dózsa György
2013-11-07 06:45
A fontolva haladás taktikáját választotta a Fidesz a devizahiteles probléma megoldásánál.
Ez némiképp furcsának tűnik, hiszen a második Orbán-kormány egyik legjellemzőbb vonása éppen az, hogy a korábbi kurzusok által gyakran évekig tologatott problémákat egy csapásra, a villám sebességével próbálja megoldani. Ennek minden előnyével és persze minden hátrányával együtt. Szakított volna a kabinet a blitzkrieg taktikával? Az egész pályás letámadással? Korántsem erről van szó.

A devizahitelek problémáját nagyon nehéz lett volna egy csapásra megoldani jelentős állami szerepvállalás nélkül. A bankokkal viszont le lehetett nyeletni a végtörlesztést, később pedig az árfolyamgát első verzióját. A hétfőn az Országgyűlés által elfogadott javaslat szerint immár a 90 napon túli devizahitel-tartozással rendelkező adósok is beléphetnek az árfolyamgátas konstrukcióba. A kormánypártok azt javasolják a bankoknak, hogy azok engedjék el az adósság egy részét, cserébe a gyűjtőszámlára vonatkozó állami kezességért.

Lehetne hosszasan elemezni az új konstrukció részleteit, ez egy ilyen problémakör esetében elengedhetetlen. Értelme azonban nem sok lesz, ugyanis teljesen valószínűtlen, hogy az a nagyjából 150 ezer devizahiteles, akinek 90 napon túli lejárt tartozása van, hosszú, tömött sorokban gyülekezne a nyitásra várva a bankok előtt a novemberi hideg reggeleken, s fázósan olvasgatnák az új árfolyamgát-konstrukció részleteiről szóló tájékoztató kiadványt. Ha pár ezren élnek ezzel a lehetőséggel, az feltehetően még annak számára is meglepetés lesz, aki ezt az egészet kitalálta.

Ezek az emberek nem arra várnak, hogy különböző szofisztikált konstrukciókkal segítsenek rajtuk. Ezek az emberek arra várnak, hogy úgy, ahogy van, tokkal-vonóval engedjék el a hiteleiket. Éppen ezért számít rendkívül rossz üzenetnek a Fidesz legújabb ötlete. A devizahitel-sztori eddig is arról szólt, hogy megéri nem visszafizetni a hiteleket. Ha a bank a gyűjtőszámlára adott állami garanciáért cserébe elengedi a tartozás egy részét, akkor a nem fizető ügyfélnek ez felhívás keringőre: légy fizetésképtelen, és elengedem az adósságodat!

Nyilvánvaló az, hogy a devizahitelesek problémájával valamit kellett kezdeni Magyarországon. Az, hogy a megoldáskeresés során a politika és nem a gazdasági racionalitás a legfontosabb szempont. A Fidesz rendre akkor lép devizahitelügyben, amikor a szélsőjobb a csalódott és felháborodott emberekre építve tüntetéseket szervez. Nem akarja, hogy szavazótáborának jobb széle lemorzsolódjon.

A Fidesz parlamenti frakcióvezetője és a kormányszóvivő egyaránt hangsúlyozta, hogy a devizahiteles-mentésnek ez még nem a vége. Hülye lenne tehát bárki is élni az új konstrukcióval, ha jön a folytatás. A választási kampányban minden bizonnyal kiderül, hogy a kabinet és a kormánypártok milyen további intézkedéseket terveznek. Addig azonban nem hagy minket nyugodni a gondolat, hogy jobb lett volna ezt a problémát is egy lépésben megoldani.