Míg az elmúlt héten egy sor nemzetközi pénzügyi vállalat hozta nyilvánosságra legfrissebb beszámolóit, ezt a hetet a technológiai cégek, a Nokia, a Microsoft, az IBM, a Texas Instruments, az eBay, a Western Digital, a SAP és a Xerox eredményei uralják. Peter Garnry, a Saxo Bank vezető részvénypiaci stratégája szerint a három legjelentősebb részvény, az IBM, a Microsoft és a Nokia a patinás múlt ellenére bizonytalan jövő elé néz. A Nokia esetében már csak a szellemi tulajdonban bizakodnak a befektetők.
„Az IBM részvényár-kilátásai negatívak. Bár úgy gondolom, a vállalat remek hosszú távú stratégiával rendelkezik, nem kizárt, hogy nem teljesít olyan jól, mint a szektor többi szereplője" - emelte ki Peter Garnry, a Saxo Bank vezető részvénypiaci stratégája. - „A Microsoft részvénye, annak ellenére, hogy az Office és a Word piaci eredményei jók, alulértékeltnek tűnik. Ez sokak szerint annak tudható be, hogy a cég eltávolodott a fogyasztóktól, és ez aggodalomra ad okot. Az alulértékeltséget ezért nem kedvező befektetési lehetőségként, hanem a bizonytalan jövő jeleként értékelem." A Nokia papírjával kapcsolatban a szakértő várakozásai szintén negatívak. A cég, amely története során komoly váltást hajtott végre - egykor, a mobiltelefonok előtt gumiabroncs-gyártó volt -, most a mobilgyártás mellett a hálózati megoldások piacára is igyekszik betörni. Itt azonban jelentős kínai konkurenciával kell szembenéznie, és a verseny máris apasztani kezdte a Nokia profitját.
|
Nokia: tényleg ennyire értékes a szellemi tulajdon?
Óriási visszatérést produkált a Nokia papírja azt követően, hogy mobiltelefon-üzletét a Microsoftra ruházta, és kivásárolta a Siemens-t közös hálózati cégükből. Az elmúlt félév során az ár 88,5 százalékot emelkedett, az értékelését azonban nem támasztják alá a következő 12 hónapra vonatkozó megtérülési várakozások. A harmadik negyedév fő számai csalódást okoztak, a részvényár a beszámoló hatására mégis 7 százalékot emelkedett, mert a javuló üzemi nyereségesség révén a cég megőrizte a befektetői bizalmat.
A Nokia Solutions and Networks (NSN) kulcsfontosságú a Nokia jövője szempontjából; a fő probléma az, hogy az alacsony haszonkulcs és a kínai cégekkel szemben egyre erősödő verseny óriási nyomást gyakorol az árakra. Ebben a helyzetben, az árbevétel-arányos működési eredményt tekintve a közeljövőben nem várható bővülés. Miben reménykednek mégis a befektetők?
„A Nokia komoly „tartalékokkal" gazdálkodhat a szellemi tulajdon területén: több mint 30 ezer szabadalommal rendelkezik, amelyeknek jelenleg alig 10 százalékát hasznosítja. A piacon szinte mindenki arra számít, hogy a Nokia képes lesz ebből jelentős bevételre szert tenni" - mondta Peter Garnry. - „Én szkeptikus vagyok: bár a meglévő szellemi tulajdon lehetséges nyereségforrás, a jelenlegi, éppen csak 6 euró alatti értékelést rendkívül agresszívnak tartom."