Júliusban látott napvilágot a hír, hogy a kormány tíz kaszinókoncessziót adna ki, a játékipar fellendítése érdekében. Azóta érdemben nem lépett előre az ügy, a Figyelő Online legalábbis erre következtet a Nemzetgazdasági Minisztérium küldött válaszából, mely szerint az új, II. kategóriás játéktermek alapításának jogi és közgazdasági feltételeinek vizsgálata folyamatban van. Azt is hozzátették a tárcánál, hogy a koncessziós pályázatok kiírására még nem került sor. A kormány állítólag zártkörű kiírásban gondolkozik, mert nemzetbiztonsági okokból csak így lehet kiszűrni, hogy arra nem méltó kezekbe ne kerüljenek kaszinók. Az ügy jelenlegi állása alapján egyre kevesebb az esély arra, hogy ezek a kaszinók még idén működni kezdjenek.
Egy éve még heves rohamot intézett a kabinet a játékgépeken alapuló szórakoztatóipar ellen, ám a bevételek idei alakulása arról győzhette meg, hogy elsietett volt az intézkedés. Hét hónap alatt ugyanis mindössze 17,5 milliárd forint folyt be a költségvetésbe a játékadóból, ami 19,1 milliárd forinttal alacsonyabb az egy éve elért bevételnél. Ez tehát brutális mértékű visszaesés, amit egyértelműen a játékipar jogszabályi környezetének megváltoztatása magyaráz. A parlament ugyanis egy tavaly őszi csomaggal eltüntette a félkarú rablóként is ismert játékgépeket, azóta pénznyerő automaták nem üzemelhetnek Magyarországon, kivéve a játékkaszinókat. Az NGM szerint erre elsősorban közrendi okból volt szükség.
Hogy mekkora súlya volt ennek a döntésnek a játékadóra, azt jól mutatja az adóbevétel szerkezetének változása. A Figyelő Online kérdésére a Nemzetgazdasági Minisztérium közölte, hogy a 2102-es játékadó bevételekben a pénznyerő automaták részesedése 43 százalék volt, a játékkaszinók 3,5 százalékot tettek ehhez hozzá, valamint az egyéb szerencsejátékok (például lottó) adóztatása hozott további 53,5 százalékot. Így jött össze tavaly az 52,4 milliárd forint a játékadóból. Ez az összeg egyébként akkor kevesebbnek bizonyult az előirányzatnál, ami 78,4 milliárd forint volt. Ebben nyilván közrejátszott, hogy a pénznyerő automaták az év utolsó negyedében már nem üzemelhettek.
Az idén júliusig befolyt 17,5 milliárd forint az éves terv 37 százalékát teszi ki, ami karcsúnak mondható. Tavaly ilyenkor már közel 47 százalékos volt a teljesítés az éves tervhez képest.