Fontos szerződéseket mondott fel az Erste Bank a Magyar Postával (MP). A hitelintézet célja vélhetően az, hogy egy jelentős ügyfélállományt ő szólítson meg, ő kontrolláljon, és az FHB-val, illetve a TakarékBankkal kacérkodó MP ne terelhesse el más bankhoz azokat.
Az Erste Bank szeptember 30-án szűkszavú közleményben jelentette be, hogy felmondta egyes hitelintézeti szolgáltatásokra vonatkozó közvetítői szerződéseit a Magyar Postával. A folyószámlákra, megtakarítási termékekre, hitelkártyákra, egyéb termékekre vonatkozó megállapodások eredete még a postabanki időkig nyúlt vissza. Miután az Erste-csoport felvásárolta az egykori, Princz Gábor fémjelezte Postabankot, megörökölte ezeket a folyószámlákat is.
A „megpántlikázott" Posta folyószámlákra a postai hálózatban lehetett megbízásokat adni, de az Erste számlavezető rendszere kezelte őket. Úgy tudjuk, hogy a szerződést negyedévente, mindig a negyedév utolsó napján lehetett felbontani, és a felmondási idő féléves, így a mostani lépéssel jövő áprilistól változik érdemben az ügyfelek helyzete, őket ekkortól már az Erste-fiókokban szolgálják csak ki. Miről is szól ez a szakítás? Anélkül, hogy hivatalos választ kaptunk volna a motivációkra vonatkozó kérdéseinkre akár az MP-től, akár az Erste Banktól, háttérbeszélgetések és az MP írásban átküldött gondolatai alapján jól összerakható a puzzle. A Figyelő több ízben is hosszú összeállításban foglalkozott a Magyar Posta helyzetével.
Az állami vállalatot Spéder Zoltán FHB-elnök környezetéből érkező, nagyrészt FHB-s kötődésű új menedzsment vezeti. Igaz, ezzel kapcsolatban az MP lapunknak határozottan kijelentette, hogy a Magyar Postát nem Spéder közreműködésével vezetik, a menedzsment önálló jogkörrel rendelkezik, ugyanakkor az is biztos, hogy a Magyar Posta és az FHB szorosabbra fűzte üzleti kapcsolatait. Hiszen az FHB és a posta nemrégiben közösen vette meg a Díjbeszedő csoportot, az FHB tulajdonrészt szerzett a postai befektetési szolgáltatóban is. Emellett ráadásul az MP tőkeemeléssel tulajdonossá vált a TakarékBankban is, amely immár az egész hazai takarékszövetkezeti szektort kontrollálja, és törvényi előírás szerint az integrációban való részvételéhez szükséges lépéseket is meg kell tennie. Az Erste Bank mindezen lépések alapján felmérhette, hogy az MP bankkapcsolataiban is változások várhatók. Mindezek alapján úgy tűnik, hogy a bécsi központú csoport egyszer végre nemcsak elszenvedője szeretett volna lenni a hazai folyamatoknak, hanem a saját kezébe akarta venni a sorsát.
A Figyelő ezt a történetet járta egy kicsit jobban körül! A cikket a 41-dik Figyelőben keresse.