A lényeg, ami a szaktárca egyik, pár napja közzétett leveléből kiderül: hosszú futamidejű állampapírt is ajánlanak a későbbiekben a Babakötvénnyel, Start-számával rendelkező szülőknek, olyat, amelynek - írja a minisztérium - az inflációhoz kötött kamatozása biztosítja, hogy a befektetett összeg hosszú távon is megőrizze értékét. Sőt, a konstrukcióval kamatprémium is elérhető lesz, vagyis az infláció feletti reálhozam növelheti a befektetés értékét. Az NGM úgy látja, az infláció feletti kamatprémium versenyképessé teszi a konstrukciót, kedvező hozamot biztosítva a Babakötvénybe fektető, gyermekük jövőjéről gondoskodni kívánó szülők és hozzátartozók befizetései és a jóváírt támogatások után.
Vagyis a fentiekből kiderül, az állam az infláció szintjéig garanciát vállal a hozamra, felette pedig a piactól függően érhető el további hozam. Az NGM azt is elmagyarázza, hogy miért kellett lépni: korábban előfordulhatott, hogy a szülő egyéves állampapírt helyezett el a Start-számlán, de a lejáratkor elfelejtett új állampapírt vásárolni, ezért a Start-számlán lévő összeg hosszabb ideig nem kamatozott.
Vagy ezzel, vagy mással, de muszáj lesz életet lehelni a Babakötvényhez kapcsolódó Start-számlákba, mert mióta az állam magához vonta a konstrukciót, látványosan visszaesett az érdeklődés. Míg tavaly január és június között több mint 24,7 ezer Start-számlát nyitottak az ügyfelek, idén az első hat hónapban szerény 4780 darab számláról árulkodik a Magyar Államkincstár nyilvántartása. Pedig az ebben az időszakban született gyermekek számában nincs érdemi eltérés, tavaly 44,8 ezer, idén 43,9 ezer gyermeket regisztráltak a kincstári nyilvántartásban.
Figyelemre méltó az is, hogy mennyi megtakarítás került ezekben a hónapokban a Start-számlákra. A kincstár kimutatása szerint az előző évben 1,253 milliárd forint került ezekre a számlákra az első félévben, idén viszont mindössze 224,3 millió. Van tehát tere az élénkítésnek.