Tizenhat szerzetes megsebesült és eddig már öt áldozatot követelt a ruhagyári munkások kormány-ellenes tüntetésekbe torkolló sztrájkja Kambodzsában, ahol Hun Sen miniszterelnök távozását egyre szélesebb körben követelik. A véres fellépések nyomán félővé vált, hogy az ország 20 éves, egyre törékenyebb demokráciája végleg megadja magát és visszatér az egypártrendszer - írja tudósításában
Luke Hunt.
A gyári munkások általános elégedetlensége az áprilisban történt bangladesi gyárkatasztrófa óta folyamatosan nőtt, de a kanócot a puskaporos hordó végén az ellenzéki párt, a Kambodzsai Nemzeti Megmentő Párt (CNRP) szakszervezetekkel kötött megállapodása gyújtotta meg. Annak ellenére, hogy a kormányon lévő erők a színfalak mögött figyelmeztettek, hogy erőszak alkalmazásától sem riadnak vissza, amennyiben a CNRP és szövetségesei blokkolnák a Phnom Penh-be vezető nagy utakat, 60.000 ember vonult utcára Hun Sen lemondását követelve.
A tömegre a katonaság tüzet nyitott, amikor azok kővel dobálták meg a kivonuló rendvédelmi erőket. Pénteken a tüntetők vietnámi boltokat rongáltak meg és fosztottak ki, amit másnap reggel a katonaság és a rendőrség együttes fellépése követett, akik civil ruhában, Hun Sen 1997-es, saját pártján belüli mészárlására utaló vörös karszalagot viseltek, ami az országban a miniszterelnökhöz való lojalitás jelképe. A letartóztatásokat a földharácsolás ellen tüntetők elzárására is felhasználták.
Az ENSZ és a nyugati országok - akik 1992 óta már több mint 100 millió dollárt invesztáltak az akkori polgárháborúktól elnyűtt országba - elborzadtak Hun Sen tettei láttán, főleg miután a hatalom a halálos áldozatok után sem lazított a szigoron.
Hun Sen, akinek pártja tavaly júliusban nem túl fényes győzelmet aratva lett kormányzó erő a parlamentben, láthatóan küszködik a hatalom megtartásával. A pártja széttöredezett, mivel a gyermekei pozícióba hozása nem aratott osztatlan sikert sem szövetségesei, sem a párt meghatározó alakjai körében. Mindeközben a CNRP a választási csalással vádolja és mindent megtesz annak érdekében, hogy kikényszerítse az előrehozott választásokat.
Olyan spekulációk is szárnyra kaptak, miszerint Sen szétosztaná a CNRP által megszerzett mandátumokat a kisebb pártok, köztük régebbi koalíciós partnerük között. Ha ez valóban megtörténik, Hun Sen minden bizonnyal véget vetne Kambodzsa 20 éves demokratikus berendezkedésének, ami - habár nem zökkenőmentesen - eddig nem látott békét és gazdasági prosperitást hozott az országnak.
Luke Hunt a The Diplomate dél-ázsiai tudósítója. Korábban az Agence France kambodzsai irodájának vezetőjeként és Afganisztánban is szolgált a talibánok megszállása idején, ahol az ENSZ szerint a "legjobb és legéleslátóbb" tudósítást adta az afgán polgárháborúról.