KELER: biztonságosabb lesz a befektetési alapok piaca

2013-10-08 14:27
Biztonságosabbá válik a magyarországi befektetési alapok piaca a Központi Elszámolóház és Értéktár (KELER) novembertől tervezett új elektronikus kereskedési platformja révén.
Az elszámolóház keddi közleménye szerint a lakosság hazai befektetési alapokban lévő vagyona hét hónap alatt mintegy 700 milliárd forinttal nőtt, s a megtakarítások havi beáramlása - bár tavasz óta csökkent a dinamikája - még a nyári hónapokban is 40-50 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi volument.

A lakossági befektetők aktivizálódásával dinamikusan nőtt a kisösszegű tranzakciók száma, így nőtt a jelentősége a forgalom minél biztonságosabb, automatizált lebonyolításának, az adatok elektronikus feldolgozásának.Ismertették, hogy a már egy ideje tesztelés alatt álló megbízáskezelő és tranzakcióirányító rendszerhez folyamatosan csatlakoznak a befektetési alapkezelők, a letétkezelők és az alapokat forgalmazó brókercégek, illetve a bankok.

A KELER új rendszerével középtávon a piaci szereplők a jelenleginél kedvezőbb feltételeket biztosíthatnak a kisbefektetőknek is.

A fejlesztéssel megszűnhet a befektetési jegyek forgalmazásához kapcsolódó műveletek kézi rögzítése, s faxolás helyett az adatok már az elektronikus rendszer révén jutnak el a célállomásig. A közlemény idézi Csiszér Pétert, a KELER stratégiai és ügyfélkapcsolati igazgatóját, aki elmondta: Európai szintű technológiát honosítanak meg az új platformmal, s a piaci szereplőkkel folytatott többkörös egyeztetés eredményeképpen az új szolgáltatás ára is kedvező.

Hozzátette: a rendszer használatának díjai nemzetközi összehasonlításban versenyképesek és megtérülnek a csatlakozással megtakarítható költségek révén.

A munkafolyamatok racionalizálására teremt lehetőséget többek között az is, hogy a tavasszal már alapjaiban elkészült rendszert további fejlesztésekkel képessé teszik a forgalmazói jutalékok elektronikus meghatározására és az ezt tartalmazó kimutatások elkészítésére. Lehetőség lesz a befektetési jegyek közötti átváltási (switch) ügyletek automatikus lebonyolítására és az árfolyamok jelentésére is.

A folyamatok biztonságát pedig tovább fokozza, hogy a bevezetendő automatizmus következtében közvetlenül összekötődik a befektetési jegyek és ellenértékük mozgatása. Az elektronikus platform akkor korszerűsíti majd a befektetési jegyek adásvételének folyamatát, ha a jelenlegi forgalom minél nagyobb része terelődik rá, illetve a piaci szereplők közül mind többen csatlakoznak hozzá - olvasható a közleményben.
MTI