A parlament kedden elfogadta a köznevelési törvény módosítását, ennek értelmében szeptemberben életbe lép a pedagógus-életpályamodell. Az idei iskolaév ezzel együtt számos bizonytalanságot hordoz. Utolsó pillanatban dőlnek el fontos kérdések, közel 100 iskolában nincs kinevezett igazgató, miközben több újítás is életbe lép az államosított közoktatásban. Eközben a központosított tankönyvellátás ugyancsak gyermekbetegségekkel küzd, a pedagógusok béremelésével kapcsolatban pedig - jóllehet a lépést üdvözli a szakma - számos kérdés tisztázatlan.
Háromezer-nyolcszáz forint volt egy kezdő banki tisztviselő fizetése a rendszerváltás előtt, amikor a tanári pályára léptem, az enyém pedig alig négyszázzal kevesebb, 3400 - mesélte a Figyelőnek Judit, aki ma már egy kis szolgáltató kft. ügy-vezetője a fővárosban. Egy tanár 25 év szolgálati viszony után nettó 120-130 ezret keres, miközben a banki alkalmazott, ha szépen haladt előre a ranglétrán, ennek többszörösét viszi haza - magyarázta, miért váltott s ment el először egy nyelviskolába négyszeres fizetésért, majd pedig egy utazási irodához. „Teljesen más pályán kötöttem ki kizárólag a pénz miatt, s nagyon nem bánom. Pedig szerettem tanítani, és jól is tanítottam, ezt a tanítványaim mondták " - emlékszik visz-sza.
TÖRVÉNYRE VÁRVA
Talán lassan változhat a helyzet. Kedden rendkívüli ülésszakon fogadta el az Országgyűlés a pedagógusok béremelésére vonatkozó jogszabályt. Ennek ...
A cikk további része csak Figyelő-előfizetők számára érhető el, vagy olvassa el a teljes cikket a Figyelő 2013/35 számában.
Olvasáshoz kérjük, adja meg előfizetési azonosítóját.
Kérjük, olvassa a szabadon felhasználható cikkeinket!