Kiderült, ki az év legígéretesebb vállalkozója
2013-06-14 09:11
Bio-növénykondicionáló tápszert forgalmazna a „2013. legígéretesebb fiatal vállalkozója" díjával kitüntetett Juhász Tamás, az Algil Kft.-t megálmodója. Az Életpálya Alapítvány idén immár huszadik alkalommal rendezte meg hagyományos üzletiterv-író versenyét, amelynek célja, hogy segítse a fiatalokat a fenntartható vállalkozások elindításában és működtetésében.
Több mint 1700 üzleti tervvel pályáztak az elmúlt húsz évben a vállalkozó szellemű fiatalok, közülük összesen mintegy száznegyvenen kaptak vissza nem térítendő pénzügyi támogatást - hangzott el az Életpálya Alapítvány csütörtöki díjátadó rendezvényén, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara székházában. A program fő támogatója és az 500 ezer forintos fődíj felajánlója a Shell Hungary Zrt., amely a kezdetektől jelentős erkölcsi és anyagi támogatást nyújt a versenyek lebonyolításához.
Az idei pályázatokat elbíráló zsűri elnöke Bojár Gábor, a Graphisoft Zrt. alapítója elmondta: az értékelésnél nemcsak az ötlet eredetiségét mérlegelték, hanem azt is, hogy a termék vagy szolgáltatás mögött álló egyén vagy csapat mennyire hiteles, illetve milyen megvalósítási potenciállal rendelkezik. Ezenkívül a kiválasztási szempontok között szerepelt az is, hogy a tervezett vállalkozásnak szüksége legyen a díjjal járó anyagi bátorításra, ugyanakkor a kivitelezés fenntarthatónak bizonyuljon. Ezek figyelembevételével ítélték oda az idei díjat az Algil vállalatnak, amely giliszták segítségével előállított humuszból, valamint algák alkalmazásával létrehozott bio tápszert kíván forgalmazni.
Ezenkívül százezer forintos díjat nyert Varga Tímea, az „Örök Fiatalság" - társalkodónő és rendezvényszervező vállalkozás ötletgazdája, aki úgy véli: napjainkban egyre több az idős, magányos nyugdíjas, ezért szükség van olyanokra, akik segítenek ezeknek az embereknek a lelki és szellemi gondozásában.
A díjátadó ünnepség keretében korábbi nyertesek is meséltek a versenyen szerzett tapasztalataikról, jelenlegi vállalkozásukról és jövőbeli várakozásaikról. Abban mindannyian egyetértettek, hogy napjainkban nem könnyű Magyarországon vállalkozni. A jogszabályok ugyanis olyan rohamos tempóban változnak, hogy szinte lehetetlenség követni őket, ezért sok a bizonytalanság, és nagyon kiszámíthatatlan a környezet. Álláspontjuk szerint a jelenlegi kormány nem eléggé vállalkozóbarát, aminek hatása egyre jobban érződik a mindennapokban: hazánkban jelenleg kevés innovatív vállalkozás valósul meg.
A ValóraVáltók 2013 versenyre is csupán körülbelül negyven pályázatot adtak be, amelyből tíz került be a döntőbe. Az indulók egy tizenkét órás, térítésmentes üzleti terv-készítő tanfolyamon vehettek részt, amelyet a Budapesti Corvinus Egyetem oktatói tartottak. Az utolsó megmérettetésen tízperces prezentáció keretében kellett meggyőzni a zsűrit a vállalkozói terv életképességéről.