Kiderült, mégsem mentik a forinthiteleseket!
2013-07-25 15:34
Nincs szó arról, hogy a forinthiteleket is megpiszkálná a kormány, nem erre vonatkozott az a szakminiszteri nyilatkozat, mely szerint a forinthitelesek nem járhatnak rosszabbul, mint akik devizában vettek fel hitelt - értesült a Figyelő Online.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a tegnapi kormányülés után adott tájékoztatást arról, hogy milyen keretek közt kezdődik el a devizahitelesek újabb mentőcsomagjának kialakítása, ekkor került szóba, hogy olyan konstrukción dolgoznak, amely nem hozza rosszabb helyzetbe a forintban törlesztőket. Ez elvileg jelenthetné azt is, hogy a forinthitelek feltételein változtat a kormány, de megbízható forrásból származó értesüléseink szerint másról van szó: a devizahitelben ülőkön csak olyan mértékben segít majd az új program, hogy ne kerüljenek jobb helyzetbe a forinthitelesekhez képest.
Ami a Figyelő tudomása szerint eldőlt tegnap: csak a lakáscélra felvett deviza alapú jelzáloghitelek kerülnek be a csomagba (tehát a más célra, vagy szabad felhasználásra felvettek nem), valamint az is, hogy ezeket a hiteleket forintosítják, ilyenek többet nem lehetnek a magyar bankrendszerben. A programot értesüléseink szerint jövő kora tavasszal akarja lezárni a kormány. A segítség mikéntjén még dolgoznak: lehet, hogy csak az államnak és a bankoknak jut a terhekből, lehet, hogy a hitelfelvevők is részt kapnak belőle.
Az 1000 milliárdos állomány, amit érint a csomag, elsőre gigantikusnak látszik, de - mint arra felhívták lapunk figyelmét az ügyre rálátó szakemberek - időben elnyújtva már kezelhető méretűvé zsugorítható a probléma. Egyik forrásunk ezt így mutatta be egy példán: születhet olyan megállapodás, hogy a bankok és az állam osztoznak a terheken, de az adósságrendezést tíz évre széthúzzák. Így a bankokra, illetve az államra nagyjából 50-50 milliárd forint teher jutna évente, ami már elviselhető méretű lenne.
Úgy tudjuk, az ügyben ma délelőtt volt egy találkozó, amelyen a kormány részéről Varga Mihály miniszter vett részt, a Bankszövetséget Patai Mihály elnök képviselte, és bár egyes értesülések szerint jelen volt Csányi Sándor, is, banki forrásokból úgy értesültünk, az OTP elnök-vezérigazgatója nem vett részt az eseményen. Patai mellett más bankszövetségi elnökségi tagok viszont igen. Kormányzati körökből úgy hallottuk, hogy a Magyar Bankszövetség részéről kifejtették, hogy nem értenek egyet a kormány terveivel, ám ezt az ülésről információval rendelkező forrásaink nem támasztották alá. Szerintük nem a véleményezésen volt a hangsúly, egyelőre az egyeztetések zajlanak, melynek során a bankok saját javaslataikat is a tárgyalóasztalra rakják. Döntés várhatóan a parlamenti ülésszak elején, valamikor kora ősszel születhet.