Kiürült a gyógyszerkassza?
2013-11-29 08:51
Már októberben meghaladják a 220,9 milliárd Ft-os éves előirányzatot a gyógyszerkassza kiadásai - derül ki az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) adataiból. Bár 2011-hez képest sikerült lefaragni az orvosságok ártámogatására adható összegeket, még további megtakarításokra lenne szükség.
Több kísérlet is történt az elmúlt években a hazai gyógyszerkiadások racionalizálására, de az elképzelések egyike sem bizonyult megnyugtató megoldásnak. Ilyen például a sávos befizetési rendszer is, amelynek értelmében a gyógyszerkassza túllépését a gyártóknak és az államnak kellene kompenzálnia. Jóllehet, ez a sávos visszafizetés 2007 óta benne van a gyógyszer-gazdaságossági törvényben, mégsem élt a lehetőséggel eddig egyetlen kormány sem. Az ilyen jellegű befizetésből leírhatóak a gyógyszeripari K+F kiadások, és bár az OEP még nem közölte az idei K+F kedvezmény mértékéről szóló adatokat, a várakozások szerint idén ismét elmarad a sávos visszafizetés. Ugyanakkor a tavaly augusztusban életbe lépett úgynevezett „spanyol modellnek" köszönhetően idén a vártnál több pénz folyt be, ami ellensúlyozta a támogatás-volumen befizetések, valamint az orvoslátogatói díjbevételek csökkenését. A spanyol modell lényege, hogy egyes gyógyszerek után a gyártókat - a már meglévő 20 százalék mellett - plusz 10 százalékos befizetési kötelezettség terheli. Olyan originális készítmények után kell adót fizetni, amelyek 2006-ban kerültek a piacra, a TB befogadta őket, nincs generikus megfelelőjük, illetve ezer forintnál drágábbak.
Szintén sikeresnek mondható az idén februárban indult központosított kórházi gyógyszerbeszerzés. A GYEMSZI (Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet) által kiírt és lezárult két közbeszerzési tender keretében összesen 25 hatóanyaggal bővült a központi beszerzésű gyógyszerek köre (jellemzően antibiotikumok, onkológiai gyógyszerek és a vérképző rendszer gyógyszerei). Az árverseny során mintegy 35 százalékos kedvezményt sikerült elérni az eddigi árakhoz képest, ami éves szinten nettó 2,77 milliárd forint megtakarítást jelent. Ugyanakkor további megtakarításokat lehetne elérni, ha a GYEMSZI a jelenlegi, egy éves időtartamnál hosszabb időre kötne szerződést. 2014 májusában például már le is járnak az első beszerzés során kötött szerződések - ezeket ismételt ráfordításokkal meg kell majd újítani.