Konfliktusok nélkül

A szerkesztő álláspontja
Dózsa György
2013-10-24 06:02
Végre megnyugodhatunk – állítja a kormány. Az adórendszer beállt, nem kell immár évről évre paragrafusok légióit átböngészni az egyszeri adózónak, s ha a söralátétes adóbevallás ugyan továbbra is csak vágyálom maradt, legalább alapvető, szerkezeti változásokra már nem kell számítani.
Kialakult az adórendszer új struktúrája – mondja a kabinet. A jövedelmet terhelő adókról a súly fokozatosan áttevődött a fogyasztást terhelőkre. Ezt a súlypontáthelyezést az adószakértők általában támogatják. Más kérdés persze, hogy az egykulcsos adó bevezetése nyomán kieső költségvetési bevételeket a bankok, egyes ágazatok, no és persze a lakosság fizeti meg. A tranzakciós illetéken, a chipsadón és a majdhogynem világrekord magasságú 27 százalékos áfán keresztül.

A múlt héten benyújtott adótörvényekben általános meglepetésre nincs, pontosabban alig van adóemelés. A bankok kaptak egy újabb terhet a nyakukba, a céltartalék leépítése után 19 százalékot kell fizetniük. Meg bekerültek a szörpök a chipsadó hatálya alá. Az előző évekhez képest ezek szinte apróságok. A jövő évi adócsomagot persze úgy is lehet értelmezni, hogy a kormány a választások előtt nem akarta, nem merte megbolygatni a mostanra már úgy-ahogy beállt struktúrát. Nem szeretne a társadalommal és a gazdasági szereplőkkel újabb konfliktusokat. Ezek ugyanis csak muníciót szolgáltatnának az ellenzéknek a kampányban. Abból meg már úgyis van éppen elég.

Arra azonban – ismerve a magyar körülményeket – ne számítsunk, hogy az idén még egyszer utoljára megtanuljuk az adótörvényeket, aztán majd unokáink is azok szerint adóznak. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter már megpendítette, hogy ez nem így lesz. A miniszter egy nyilatkozatában utalt arra, hogy az szja-rendszer bizonyos részei átgondolásra szorulhatnak. Kell azonban még egy év arra, hogy megmutatkozzon, mire is képes az egykulcsos adó. A jövő évi költségvetés feszített.

Adószakértők szerint a bevételi oldal további növelése a jelenlegi adókkal már aligha lenne megoldható. Az áfát nem lehet tovább emelni, és a vállalati különadók is csúcsra vannak járatva. Ezek további szigorítása még inkább visszavetné az olyannyira áhított gazdasági növekedést. Könnyen elképzelhető tehát, hogy 2015-ben ismét új szja-szabályokat kell megtanulnunk, az egykulcsos helyett visszajöhet a progresszív jövedelemadó.

A jövő évi adócsomag, legalábbis amennyi most, a parlamenti vita előtt látszik belőle, viszonylag semleges. Nem vesz el az eddiginél sokkal többet, de nem is ad sokkal többet. Így nem csoda, ha kimaradt belőle a munkáltatók által oly régóta szorgalmazott járulékcsökkentés. Az viszont kifejezetten meglepetésnek számít, hogy a költségvetési bevételek növelésének mindenkori legkényelmesebb eszköze, a jövedéki adó emelése is kimarad. Lesz mihez nyúlni majd egy évközi kiigazítás során.