Korrupció kilőve?

512
2013-11-17 14:36
frissítve: 2013-11-17 14:18
Világméretű trenddé vált, hogy a nagyvállalatok mind aktívabban lépnek fel a korrupció ellen - nyilatkozta a Figyelőnek a második Bush-kormány igazságügyminiszter-helyettese.
- Mi számít korrupciónak? Több felmérés azért kritizálta a magyar cégvezetőket, mert csak a kenőpénzfizetést tartották elfogadhatatlannak, viszont semmi kivetnivalót nem találtak abban, ha egy üzlet megszerzése reményében értékes ajándékokkal kedveskedtek a döntéshozóknak.

- Ilyenkor mindig azt szokás vizsgálni, milyen hatása van az adománynak. Természetes, hogy az üzletkötések során a vállalatok meghívják a döntéshozókat egy-egy ebédre, vagy a tárgyalások alkalmával valamilyen aprósággal kedveskednek nekik. Ez része lehet a kapcsolatépítésnek, és nem olyan jellegűek, amelyek a döntéshozó ítéletét érdemben befolyásolnák. A pénz viszont már egyértelműen befolyásoló, nem lehet apró figyelmességnek tekinteni.

- Azért nem csak ebédmeghívásokról vagy apró figyelmességekről van szó, Magyarországon, úgy tűnik, az igazán értékes ajándékok sem bántják senki morális érzékét.

- Természetesen a társadalmi szokásokon is múlik, mit tekintenek megvesztegető értékűnek. Nagy-Britanniában például teljesen elfogadhatónak tartották, ha egy vállalat jegyeket ajándékozott partnereinek az olimpiára. Ugyanez az Egyesült Államokban túl nagy összegű ajándéknak számított volna, és egy vizsgálat során már biztosan mérlegelnék, hogy a cég számára kedvező irányba befolyásolhatta-e a döntést.

- Mennyire van igazuk azoknak a vállalati vezetőknek, akik úgy vélik, a megvesztegetés a normál üzletmenet része, és versenyképességükből veszítenek, ha ők nem élnek illegális vagy etikátlan eszközökkel?

- Ha ez is volt korábban az általános vélekedés, ez mindenképpen változóban van, és talán szükséges némi idő hozzá, mire minden piaci szereplő elhiszi a változást.Nagyon sok ügyfelünk van, akik egyértelműen és világosan állást foglaltak a korrupció ellen, és ezek a vállalatok ettől még mindig nagyon sikeresek és versenyképesek maradtak.

 

Az interjút keresse teljes terjedelemben a Figyelő 46-dik számában.