Lanyhuló ütemben nő a világ szénfelhasználása

2013-12-16 13:19
Az energiahatékonyság növelésére tett kínai erőfeszítések és a tiszta energiaforrások terjedése nyomán a következő öt évben lassabban bővül a világ szénfelhasználása.
A Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) hétfőn közzétett előrejelzése szerint a fejlett országok szénkereslete 2018-ig csak évi 2,3 százalékkal emelkedik a 2007 és 2012 közötti 3,4 százalékkal, és a tavaly prognosztizált 2,6 százalékkal szemben.

Ennek ellenére a szén az olaj után a második legfontosabb elsődleges energiaforrás marad, jelenleg az energiaigény 29 százalékát elégíti ki. Sőt, a Wood Mackenzie energiaipari tanácsadó cég úgy számítja, hogy a kormányoknak az emisszió csökkentésére tett erőfeszítései dacára 2020-ig megelőzi az olajat a globális fűtőanyag felhasználásban."Ha tetszik, ha nem, a szén még hosszú ideig velünk marad" - mondta Maria van der Hoeven, az IEA ügyvezető igazgatója.

A szén bőségesen rendelkezésre áll geopolitikailag biztonságos térségekben, és a széntüzelésű erőművek könnyen integrálhatók a meglévő energiarendszerekbe- mondta, ugyanakkor hangsúlyozva, hogy jelenlegi formájában a szén felhasználása "egyszerűen fenntarthatatlan".

Az utóbbi évtizedben a szénfogyasztást főleg a kínai kereslet hajtotta fel, még tavaly is a globális felhasználás több mint fele jutott Kínára. A földgáz, az atomenergia és a megújuló energiaforrások terjedése miatt azonban csökkent a szénfogyasztás és sok bányát bezártak.

Az IEA előrejelzése szerint a következő öt évben Európában évi 1 százalékkal, az Egyesült Államokban pedig 0,1 százalékkal csökken a szénfogyasztás. Ugyanakkor Latin-Amerikában 5,4 százalékos, Indiában pedig 4,8 százalékos növekedést vár a szervezet.

A felhasználás lelassulása miatt növekszik a nyomás az amúgy is három éves mélyponton lévő árakra, és félő, hogy tömegesen hagynak fel a bányászattal, valamint a kapcsolódó infrastruktúra, így például a vasúti hálózat is leépül.
MTI