Lassan elvonul az ár, fellélegezhetünk, de azért nem kevés gondot hagy maga után. Arra voltunk kíváncsiak, hogy az egyik legkritikusabb szakaszon, a Római-parton mikor tér vissza az élet a régi kerékvágásba, stílszerűbben szólva, a régi medrébe. Közben helyreállítási megbízottat nevezett ki a kormány.
Bús Balázs óbudai polgármester éppen a kerület árvízvédelmi bázisán tartózkodott, amikor szót válthattunk vele. Mint a Figyelő Online-nak elmondta, a mai nap folyamán remélhetőleg 8 méter alá csökken a Duna vízszintje, s ezzel elmúlik a közvetlen veszély. A minden eddiginél nagyobb árvíz mintegy 20-30 millió forintjába került mostanáig a III. kerületnek, s ennek az összegnek a java részét a több mint százezer homokzsákra költötték. A törvény előírása szerint a hullámtérben álló házak lakói ugyan a saját erejükből védekeznek, de ehhez a homokzsákokat az önkormányzat biztosítja. Magát a folyót pedig a fővárosnak és az államnak kell megfékeznie a munkamegosztás jegyében.
A visszavonuló ár után tisztítani és fertőtleníteni kell a Római partot - tudtuk meg a polgármestertől. A két korábbi nagyobb árvíz követően - 2002-ben és 2006-ban - nem ütötte fel a fejét semmilyen járvány, s most is ebben bíznak. A bajt megelőzendő klórmésszel szórják fel a terepet, ami ugyan nem feltétlenül környezetbarát megoldás, de Bús Balázs a maga részéről azt reméli, hogy az erős nyári napsütés is sokat segít majd a terület kiszárításában, akadályozhatja a kórokozók szaporodását. A kérdésre, hogy mikor vehetjük újból birtokba a Római partot, Bús Balázs polgármester úgy válaszolt, hogy erre bizony még legalább egy hónapot várni kell. Azaz valamikor július közepén tér vissza az élet. Hiába itt a nyár, ezt nem szabad siettetni, a biztonság mindennél fontosabb.
Az óbudai árvízi védekezés közben - árulta el Bús Balázs- fél szemmel Szentendrére figyeltek. Az ott felállított mobilgát jól vizsgázott, s a kerület vezetése szerint ez az a lélektani pillanat, amikor a Római parti mobilgát felépítéséről is dönteni lehet. Egyébként a Római-part mellett az Aranyhegyi patak és a volt gázgyár területének árvízi védekezését is újra kellene gondolni, mert ez az árvíz korábban soha nem látott problémákat vetett fel - közölte a polgármester.
Helyreállítási megbízottat nevezett ki a kormány
Árvízi helyreállítási megbízottnak nevezte ki a kormány Bakondi György katasztrófavédelmi főigazgatót - közölte Orbán Viktor miniszterelnök szerda reggeli győrújfalui sajtótájékoztatóján.
A kormányfő azt is elmondta: értesítették az önkormányzatokat, hogy várják a helyreállítási igényeiket, a gátrendszer állapotának felmérése megkezdődött, a dunai árvíz utáni megerősítési tervek pedig szintén készülnek.
"Ma van az a nap, amikor először kimondhatjuk azt a mondatot, hogy győzelemre állunk" - fogalmazott Orbán Viktor, megjegyezve, hogy egy "csata" van még hátra a Duna mentén, Bajánál.
Ma Bátára figyel mindenki
A Tolna megyei Bátánál ma várható a dunai árhullám tetőzése, a községben szerdára virradóra is folytatták a megelőző védekezést.
Éjszaka 277-en, katonák, tűzoltók dolgoztak a gátakon, mert a vízügyi szakemberek szerint meg kellett erősíteni az ideiglenes védműveket. Az előrejelzések szerint szerdán 775 centiméteren tetőzik a Duna Bátánál.A várható vízszint 34 centiméterrel haladhatja meg a 2002-es árvíz idején mért eddigi legmagasabb, 741 centiméteres vízállást.
Az 1700 lakosú településen két és fél kilométer hosszan építették ki a védművet, amely 30 centiméterrel magasabb a várható vízszintnél. A községben 90-100 házat veszélyeztet az ár, keddig több mint harmincan hagyták el ideiglenesen otthonukat. Dunaföldvárnál és Paksnál apadásnak indult a Duna; az Országos Vízügyi Főigazgatóság adatai szerint szerda reggel hat órakor Dunaföldvárnál 706 centiméter volt a vízállás, ez 15 centivel alacsonyabb a kedd reggeli, tetőző vízszintnél. Paksnál szerda reggel hat órakor 883 centiméteres vízállást mértek, ez nyolc centis csökkenést jelent a kedd délelőtti tetőzéshez képest.