Amikor a tőzsdecápa bálnákat akar enni

Izsák Norbert
2013-06-06 16:35
Az egyéni és a céges változás menedzselésének nehézségeiről is kérdeztük a téma elismert amerikai szakértőjét, Leni Wildflowert, aki nem titkolja: iszonyú nehéz változtatni a berögzült szokásokon, meggyőződéseken, ám a mélyebb önismeret és a megbékélés a környezetünkkel általában segít túllendülni a holtpontokon.
- Ön mennyire gyakorolja azt, amit prédikál? Rendszeresen változtat az előadása, képzése tartalmán, vagy most is csak a szokásos anyagát adta elő a a Coaching Határok Nélkül programsorozat részeként?

- Beleőrülnék az unalomba, ha mindig ugyanúgy kellene elmondanom a képzési anyagaimat! Még az egyetemi kurzusaimon is állandóan változtatgatok, különben halálra unnám magam. Bevallom, engem az tart éberen, ha valami újat hozhatok létre.


- Sokan a változás helyett inkább sajnálják, sajnáltatják magukat. Ha elkezdenének változni, már nem tetszeleghetnének például a mindig elfoglalt, túlhajszolt mártír főnök szerepében, nem?


- Jól látja, a változás akkor kezdődik el, amikor a kezünkbe vesszük a felelősséget a saját munkánk, az életünk felett. Ez azt jelenti, hogy lemondunk arról, hogy másokat hibáztassunk a helyzetünkért, és elkezdjük megvizsgálni, miért nem jutunk egyről a kettőre. A folyamat során rájöhetünk arra, hogy szeretjük sajnáltatni magunkat, és ez az áldozatmentalitás bizony akadályozhat a változásban. Ha tényleg őszinték vagyunk, hamar kiderülhet, hogy mi is része vagyunk a problémánknak, s ha felelősséget vállalunk a sorsunkért, már meg is tettük az első első lépést a változás felé. Megjegyzem, az életünk során a legtöbb elakadást a neheztelés és a sajnálkozás okozza. Nem vagyok vallásos, de a saját érdekünkben meg kell bocsátanunk a szüleinknek, a főnökünknek, és mindazoknak, akik fájdalmat okoztak, keresztbe tettek.

A teljes interjút keresse a Figyelő 23-dik számában.