Lepedővel letakart holttestek Kijev főterén - Folyamatosan frissítve

válassz
2014-02-20 12:15
A kijevi radikális ellenzéki tüntetők ostromot indítottak csütörtökön a kormánynegyed ellen, miután a belügyi egységek újabb támadásba lendültek a Majdan, azaz a Függetlenség tere ellen.
18:08 - Megszületett az EU döntése

Az EU pénzügyminisztereinek ülésén megállapodtak a résztvevők, hogy az ukrán erőszakért felelősek ellen szankciókat léptetnek életbe - tudta meg a BBC. Az értesülést az olasz külügyminiszter, Emma Bonino is megerősítette.

A szankciók értelmében az erőszakért felelősek esetében vízumtilalmat vezetnek be és befagyasztják a számláikat is. Az olasz külügyminiszter szerint az intézkedések már a következő órákban életbe léphetnek.

17:50 - Rendkívüli ülés Ukrajnában

Az ülésezést Ruszlan Kosulinszkij, az ellenzéki Szabadság (Szvoboda) párti parlamenti alelnök vezeti.

Az ülésteremben a 450 fős törvényhozás 227 képviselője jelent meg. Mivel a szavazógépek nem működnek, egyhangúlag elfogadták, hogy kézfelemeléssel hoznak határozatokat.

16:33 - Megkezdődött a rendkívüli EU-külügyminiszteri tanácskozás

Az EU-országok külügyminiszterei rendkívüli tanácskozást kezdtek csütörtök délután Brüsszelben Ukrajna ügyében.

A megbeszélésen Magyarországot Németh Zsolt, a külügyminisztérium parlamenti államtitkára képviseli.
Az előzetes közlések értelmében a napirenden szerepel az az elgondolás, hogy uniós szankciókat rendeljenek el az elmúlt napokban Ukrajnában elharapózott erőszakért felelős személyekkel szemben, valamint hogy tiltsák be az Ukrajnába irányuló fegyverszállítást, illetve az erőszakszervezetek által használatos eszközök szállítását.

A brüsszeli megbeszélés célja az esetleges uniós intézkedések személyi és tárgyi hatályának megállapítása - vagyis az elképzelhető szankciófajták, így például a vízumtilalom, illetve a számlabefagyasztás eldöntése mellett annak a meghatározása, hogy kik is felelősek voltaképpen az erőszakért.

Ezzel kapcsolatban az uniós vezetők az elmúlt napokban rendre a kijevi vezetés felelősségét hangsúlyozták, és ezt tette csütörtökön William Hague brit külügyminiszter is, már Brüsszelbe érkezése után. Frans Timmermans holland külügyminiszter ugyanakkor a tanácskozásra érkezve újságíróknak arról beszélt, hogy ellenzéki oldalon szintén akadnak az erőszakért felelőssé tehető, kis létszámú radikális csoportok.

Ha azonban csupán az ukrán hatalmi gépezetre összpontosítanak a miniszterek, ott sem egyértelmű a helyzet. Diplomaták szerint a legtöbb esélyt annak lehet adni, hogy az erőszakos cselekményekre parancsot adó főtisztek rákerülhetnek az uniós feketelistára, ám az már felettébb kétséges, hogy ugyanezzel a büntetéssel fogják-e sújtani Viktor Janukovics ukrán elnököt is, akitől lényegében azt várnák, hogy biztosítsa a további erőszaktól való tartózkodást a kormányzati oldalon.

A brüsszeli EU-külügyminiszteri tanácskozáson személyesen nincs jelen Frank-Walter Steinmeier, Laurent Fabius és
Radoslaw Sikorski: a német, a francia és a lengyel diplomácia irányítója még Kijevben tartózkodik.

Megbeszéléseket folytattak Viktor Janukovics elnökkel, és a tervek szerint az ellenzékkel is egyeztetnek. Eredetileg úgy volt, hogy délutánra átrepülnek Brüsszelbe, de végül mégis a ukrán fővárosban maradtak, ahonnan videó-távkonferencia keretében kapcsolódnak be a brüsszeli eszmecserébe.

Catherine Ashton, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője korábban azt mondta, hogy kapcsolatban van a három külügyminiszterrel, és tapasztalataikról tájékoztatja a brüsszeli tanácskozás részvevőit.


14:58

Merkel Janukovicsnak: az időhúzás beláthatatlan kockázatokkal jár

A német kancellár csütörtökön felszólította az ukrán elnököt, hogy azonnal kezdjen tárgyalásokat az ellenzékkel, és figyelmeztette őt, hogy az időhúzás csak tovább mélyíti a konfliktust és felmérhetetlen kockázatokkal jár. Angela Merkel telefonon beszélt Viktor Janukoviccsal. Hangsúlyozta, hogy az Európai Unió, Németország és további partnerek is hajlandóak támogatni az ukrán kormány és az ellenzék tárgyalásait. A kancellár felszólította az ukrán államfőt, hogy sürgősen fogadja el ezt az ajánlatot - közölte a német kormány szóvivője.



13:35

Nem csitulnak a heves harcok Kijevben - sok halott

Szinte percről percre nő a halálos áldozatok és a sérültek száma az ellenzéki tüntetők és a rendőrök között Kijevben csütörtökön kiújult összecsapásokban. Ellenzéki hírforrások szerint a belügyi egységek mesterlövészei éles lőszerrel fejre, nyakra és mellkasra célzott lövéseket adnak le a Függetlenség terét védő, illetve a kormánynegyedben előrenyomuló tüntetőkre. Videofelvételek tanúsága szerint kalasnyikovokkal is lőnek. Egy nevét elhallgató belügyi forrás megerősítette, hogy a fővárosi kerületi rendőrkapitányságok vezetői éles lőszerekkel kalasnyikovokat osztottak ki a belügyi egységek tagjainak azután, hogy tucatjával ejtettek rendőröket foglyul a tüntetők.


Tüntetés Kijevben
Tüntetés Kijevben
Fotó: MTI/EPA/Alekszej Furman

A fővárosi kórház sürgősségi részlegén megteltek a műtők - tette közzé a Facebook közösségi portálon az egészségügyi intézményben tartózkodó Irina Herascsenko, az ellenzéki Ütés (UDAR) párt képviselője. Szavai szerint rengeteg sérültet visznek be folyamatosan a kórházba. A belvárosban sorra zárnak be a bankfiókok, evakuálják az ott dolgozókat, és kiürítik a pénzkiadó automatákat. Egyes benzinkutaknál hosszú sorok alakultak ki, miután elterjedt a hír, hogy hamarosan bezárják azokat.
A belügyminisztérium arra kéri a kijevieket, hogy lehetőleg maradjanak otthon, és semmiképpen ne menjenek a belvárosba.
Volodimir Makejenko, Kijev városának ügyvivő vezetője bejelentette, hogy kilép a kormányzó Régiók Pártjából. A kormánypárt frakciójának egy tízfős csoportja, továbbá két független képviselő támogatásáról biztosította az ukrán népet, felszólították az erőszakszervezetek tagjait, hogy tagadják meg a törvényellenes parancsok végrehajtását.
A tüntetők egyik radikális csoportja, a Jobb Szektor azt ígéri, hogy minden erőfeszítést megtesznek a konfliktus békés rendezésére, ha Viktor Janukovics elnök hatalmát jelentősen csökkentik, és az erőszakszervezetek tagjai beleegyeznek a tűzszünetbe.
Eközben a kelet-ukrajnai Dnyipropetrovszk megyében a sínekre fekve akadályozzák a kijevi tüntetőkkel szimpatizáló aktivisták, hogy a fővárosba jusson egy speciális vonatszerelvény, amely ejtőernyősöket és haditechnikai eszközöket szállít.



13:40

Kormánypártiak és ellenzékiek is elismerik, hogy nem urai a helyzetnek

Ukrán kormánypárti és ellenzéki politikai vezetők is elismerték csütörtökön, lassan nem urai a helyzetnek, a kijevi események - ellenzéki tüntetők és a rendfenntartó erők halálos áldozatokat is követelő összecsapásai - kicsúsznak az ellenzőrésük alól, és különböző javaslatokat fogalmaztak meg a válság megfékezésére.

A BBC csütörtöki híradása szerint Szerhij Tihipko, a Régiók Pártjának elnökhelyettese azt mondta, hogy teljesen kicsúszott a helyzet az államfő, a parlamenti elnök, az ügyvezető miniszterelnök és az ellenzék vezetőinek ellenőrzése alól, egyikük sem kínál olyan megoldást a kialakult válságra, amely megnyugtatná az országot. Tihipko a kialakult helyzetben a legsürgősebb teendőnek tartja egyrészt a parlamenti elnök azonnali menesztését és a házelnöki tisztség átadását az ellenzéknek. Emellett javasolja egy új, minden frakció által támogatott miniszterelnök megválasztását, aki már kinevezése napján bemutatná kormányát és ismertetné a legsürgősebb tennivalókat. Tihipko szerint parlamenti tényfeltáró bizottságot kell alakítani, amely kivizsgálná az emberéleteket követelő eseményeket.


Kormányellenes tüntető éleslőszer hüvelyét mutatja a rohamrendőrökkel vívott összecsapás közben a kijevi Függetlenség terén
Kormányellenes tüntető éleslőszer hüvelyét mutatja a rohamrendőrökkel vívott összecsapás közben a kijevi Függetlenség terén
Fotó: MTI/EPA/Alekszej Furman


Az ukrán ellenzék egyik vezetője, Arszenyij Jacenyuk is elismerte csütörtökön, hogy nehezen tudják kordában tartani a tüntetőket. A Haza párt parlamenti frakciójának vezetője a német, a francia és a lengyel külügyminiszterrel folytatott megbeszélése után ismerte el, hogy az ellenzéki vezetők lassan már nem urai a helyzetnek. A találkozón a vérontás megállításáról és a válság további fokozódásának megfékezéséről volt szó. Jacenyuk szerint ezt egyetlen módon lehet elérni, vagyis - mint javasolta - "fegyvermentes övezetet kell létrehozni, és a konfliktust át kell terelni az utcáról a parlamentbe" - javasolta. Volodimir Makejenko kijevi polgármester bejelentette csütörtökön, hogy kilép a kormánypártból, és közben a kormánypártiak és az ellenzékiek egyaránt a parlament sürgős összehívását kezdeményezték. Az Interfax hírügynökség szerint kormányzó Régiók Pártjának 12 képviselője közösen adott ki ilyen értelmű felhívást. Támogatásukról biztosították "a népet és a nép véleménynyilvánítását", elítélték az erőszakcselekményeket. Arra szólították fel a biztonsági szolgálatok fegyvereseit, hogy "a népnek tett esküjüket tartsák be, és ne a lőfegyverek alkalmazásáról szóló bűnös parancsokat teljesítsék, ne engedjék, hogy a rendvédelmi szervek részt vegyenek a békés lakosság és a tüntetők elleni provokációkban". A kormánypárti képviselők mindkét felet az erőszak megszüntetésére szólították fel, és arra is, hogy kezdjenek "béketárgyalásokat" német, lengyel, orosz és amerikai közvetítéssel. A kijevi kormányellenes tüntetők vezetői is a kijevi főtéren, a Majdanon lévő emelvényről szólították fel a parlamenti képviselőket, hogy helyi idő szerint délután három órakor gyűljenek össze a törvényhozásban a válság rendezésének szentelt rendkívüli ülésre. Leszögezték, hogy a tiltakozók nem fogják elfoglalni a törvényhozás épületét, amelynek dolgozói nem sokkal korábban az épületből való távozásra kaptak utasítás. Az ellenzéki szónokok felszólították a rohamrendőröket, hogy álljanak a nép oldalára. Arra figyelmeztették továbbá őket és a katonákat, hogy éles lőszer használata a tüntetők ellen emberiesség elleni elévülhetetlen bűnténynek minősül. Értésükre adták azt is, hogy az ukrán törvények ilyen esetben lehetővé teszik számukra a parancs megtagadását. Az ellenzéki szónokok között csütörtök délig nem jelent meg sem Jacenyuk, sem a másik két ellenzéki parlamenti párt vezetője, Vitalij Klicsko és Oleh Tyahnibok.




13:00


Az ukrajnai válságot csak az Európai Unió és Oroszország megegyezésével lehet kezelni - emelte ki csütörtöki kommentárjában a Handelsblatt című német üzleti lap és a baloldali Frankfurter Rundschau.


Kormányellenes tüntetők és rohamrendőrök csapnak össze a kijevi Függetlenség terén
Kormányellenes tüntetők és rohamrendőrök csapnak össze a kijevi Függetlenség terén
Fotó: MTI/EPA/Makszim Sipenkov

A Handelsblatt Merjünk realisták lenni című vezércikkében hangsúlyozta, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök Oroszország befolyási övezetének részeként kezeli Ukrajnát, és távol akarja tartani az EU-tól, amely azonban sokáig nem vett tudomást erről a "geopolitikai versengésről", pedig tevékenyen részt vett benne. Az uniós kormányfők mindig is a nyugatos ellenzéket támogatták, és az EU a társulási és szabadkereskedelmi egyezménnyel szorosabbra akarta fonni az Ukrajnát a közösséghez kapcsoló köteléket. Ugyanakkor Brüsszel váltig azt állította, hogy mindezt csak az ukránok kívánságára teszik, és nem is úgy gondolták az egészet, ahogyan Ukrajnában értették. Ez nem megfontolt külpolitikai stratégiára vall, hanem naivitásra és idealizmusra - írta a Handelsblatt. Az üzleti lap szerint "ha tetszik, ha nem, az EU-nak tárgyalnia kell Oroszországgal", mert csak így lehet az erőszak helyett politikai eszközökkel kezelni a válságot. "Egyáltalán nem szolgálná az unió érdekeit, ha Ukrajna szakítana Oroszországgal" - tették hozzá, megjegyezve, hogy az EU legtöbb kormánya "álmában sem gondol arra, hogy a közösség nyakába varrjon egy gazdaságilag totálisan elmaradott államot". A Frankfurter Rundschau és fővárosi testvérlapja, a Berliner Zeitung Helyettesítő háború címmel közölt kommentárt, amelyben kifejtették, hogy az ukrajnai belpolitikai konfliktus valójában az EU és Oroszország harca, amelyet a felek az érdekeiket képviselő szereplők támogatása révén vívnak meg. A konfliktus "anakronisztikus harc a befolyási övezetekért", amelyben "Oroszország és az EU is színvallásra, végleges döntésre kényszeríti Ukrajnát". Ez az "idejétmúlt konfrontációs politika katasztrófába sodorta az országot" - áll a német baloldali lap kommentárjában, amely szerint a válságot csak azután lehet kezelni, hogy "az EU és Oroszország tisztázza az egymáshoz és Ukrajnához fűződő viszonyát", és "a fegyvernyugvásnál többet csak akkor lehet elérni, ha Moszkva és az európaiak közösen közvetítenek" a kijevi vezetés és az ellenzék között.


12:49

Hét halott?

Az ukrán egészségügyi minisztérium hét ember, köztük két rendőr halálát erősítette meg a csütörtöki zavargások áldozatait összegző közleményében; a tárca szerint a három napja tartó összetűzéseknek összesen 35 halottja van.

A kijevi minisztérium szerint csütörtökön 60 sérülthöz hívtak mentőt, öt embert súlyos állapotban szállítottak kórházba. A zavargások kezdete, kedd óta 505 alkalommal riasztották a mentőket, és 292 ember szorult kórházi kezelésre.
Korábban az ukrán elnöki hivatal arról tájékoztatott, hogy rendőrök tucatjai vesztették életüket vagy sebesültek meg az ellenzéki tüntetők és a rendfenntartók kijevi összecsapásaiban. A Reuters szemtanúkra hivatkozva pedig azt jelentette, hogy 21 holttest hever az utcákon a kijevi Majdan közelében, s valamennyi áldozat civil.



Kormányellenes tüntetők sebesült társukat viszik el a rohamrendőrökkel vívott összecsapás közben a kijevi Függetlenség terén
Kormányellenes tüntetők sebesült társukat viszik el a rohamrendőrökkel vívott összecsapás közben a kijevi Függetlenség terén
Fotó: MTI/EPA/Alekszej Furman


12:09

Az ukrán ellenzék egyik vezetője is elismerte csütörtökön, hogy nehezen tudják kordában tartani a tüntetőket.

Arszenyij Jacenyuk, a Haza párt parlamenti frakciójának vezetője a német, a francia és a lengyel külügyminiszterrel folytatott megbeszélése után ismerte el, hogy az ellenzéki vezetők lassan már nem urai a helyzetnek. A találkozón a vérontás megállításáról és a válság további fokozódásának megfékezéséről volt szó. Jacenyuk szerint ezt egyetlen módon lehet elérni. "Fegyvermentes övezetet kell létrehozni, és a konfliktust át kell tenni az utcáról a parlamentbe" - mondta.
Előzőleg Szerhij Tihipko vezető kormánypárti politikus is azt mondta, hogy teljesen kicsúszott a helyzet a helyzet az államfő, a parlamenti elnök, az ügyvezető miniszterelnök és az ellenzéki vezetők ellenőrzése alól.


11:00

Tucatnyi holtest lepedővel letakarva

Az MTI fotóriportere a helyszínen tizenkét holttestet látott lepedővel letakarva. Az UNIAN ukrán hírügynökség azt közölte, hogy legalább heten haltak meg, közülük hatnál nyaki lövés látható. Ez a tüntetők szerint arra utal, hogy rendőrségi orvlövészek végeztek velük.

Az ukrán elnöki hivatal közleménye szerint ugyanakkor rendőrök tucatjai vesztették életüket vagy sebesültek meg az ellenzéki tüntetők és a rendfenntartók kijevi összecsapásaiban. A közlemény a tüntetőkre hárította a felelősséget a vérontásért.


érüléseibe belehalt kormányellenes tüntetőnek adja fel az utolsó kenetet egy ortodox pap Kijevben
érüléseibe belehalt kormányellenes tüntetőnek adja fel az utolsó kenetet egy ortodox pap Kijevben
Fotó: MTI/EPA/Alekszej Furman

A miniszterelnöki hivatal egyik illetékese szerint közben megkezdték a miniszterelnöki hivatal, a parlament és a Kijev szálloda kiürítését azután, hogy a tüntetők benyomultak a kormánynegyedbe az Insztitutszka utca irányából, ahol jelenleg is heves harcok folynak. A tüntetők elfoglalták a Majdan és az Insztitutszka utca sarkán lévő Ukrajina szállodát is. A tüntetők önvédelmi egységeinek közlése szerint a hotel tetején három rendőrségi mesterlövész van.
A miniszterelnöki hivatal egyik illetékese szerint evakuálják továbbá a parlament közelében lévő Kijev szálloda vendégeit és dolgozóit is (ebben a szállodában laknak a vidéki parlamenti képviselők a plenáris ülések idején). Visszafoglalták a tüntetők az Ukrán Ház nevű kulturális központot is.
A belügyi egységek több tucatnyi tagja adta meg magát közben a tüntetőknek. Az Inter tévécsatorna értesülései szerint hetven rendőr esett a fogságukba.
Becslések szerint csütörtök délelőtt mintegy harminc ezren voltak a Függetlenség terén. A Majdan körül és a korábbi zavargások helyszínén, a kormánynegyedben lévő Hrusevszkij utcában hozzáláttak a barikádok újraépítéséhez.
Helyi médiajelentések szerint előző este a vezetés ultimátumban szólította fel a tüntetőket, hogy adják meg magukat. Miután nem kaptak választ, csütörtökön újra ostrom alá vették a Függetlenség terét, amelynek védői viszonttámadásba lendültek.

A kormányellenes tüntetők vezetői felszólították az ukrajnai parlamenti képviselőket, hogy helyi idő szerint délután három órakor gyűljenek össze a törvényhozásban a válság rendezésének szentelt rendkívüli ülésre.Az Eszpreszo ukrajnai internetes tévé élőben közvetítette a tüntetők üzenetét, akik a kijevi központi téren lévő emelvényről kérték erre a honatyákat. Ígéretet tettek arra, hogy a tiltakozók nem fogják elfoglalni a törvényhozás épületét. Az ellenzéki szónokok felszólították a rohamrendőröket, hogy álljanak a nép oldalára. Arra figyelmeztették továbbá őket és a katonákat, hogy éles lőszer használata a tüntetők ellen emberiesség elleni elévülhetetlen bűncselekménynek minősül. Értésükre adták azt is, hogy az ukrán törvények ilyen esetben lehetővé teszik számukra a parancs megtagadását.
A korábbi hírekkel ellentétben mégsem törölték a három európai uniós, Laurent Fabius francia, Frank-Walter Steinmeier német és Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter, illetve Viktor Janukovics ukrán elnök csütörtökre tervezett kijevi találkozóját. A megbeszélésen jelen van Leonyid Kozsara ügyvezető ukrán külügyminiszter és Andrij Kljujev, az elnöki hivatal vezetője is - jelentette ki Anna German kormánypárti képviselő (Régiók Pártja), Janukuvics tanácsadója az Interfax Ukrajina hírügynökségnek. A francia külügyminisztérium annyit közölt, hogy a három uniós miniszter nem utazott el az ukrán fővárosból, és tárgyalnak Janukoviccsal.

MTI