Londonban debütált a magyar onkokés

2013-07-19 15:15
Londonban debütált az onkokés, melyet Dr. Takáts Zoltán a Semmelweis Egyetem korábbi kutatója talált fel. A magyar kutató által kifejlesztett intelligens onkokés, 97 százalék pontossággal egy másodperc alatt tájékoztatja az orvost, hogy milyen szövettel van dolga.
Az onkokés kifejlesztése és az ehhez kapcsolódó alapkutatás a Semmelweis Egyetemhez kötődik, 2011-től daganatos kutyákon tesztelték a speciális szikét. A kutatásokhoz az egyetem a kutatóegyetemi projekt keretében járult hozzá. A technológiát a Semmelweis Egyetem I. Sz. Sebészeti Klinikáján, illetve a Debreceni Egyetem Sebészeti Intézetében tesztelték és „tanították", azaz a szövetazonosításhoz használt adatbázist töltötték fel a műtétek során felvett adatokkal.

A Semmelweis Egyetem gratulál korábbi kutatójának, az onkokés feltalálójának nemzetközi sikeréhez!

Sajnálatos, hogy Magyarországon nem állt rendelkezésre elég forrás ahhoz, hogy innen induljon világhódító útjára az intelligens sebészkés.

Az intelligens kést a napokban Dr. James Kinross, a londoni Imperial College metabonomikai sebészeti oktatója mutatta be a londoni St. Mary's Kórházban. Az iKésnek nevezett eszköz már műtét közben tájékoztatja az orvost, hogy ép vagy rákos szövetet vág-e, így alkalmazásával kiküszöbölhető, hogy daganatos sejtek maradjanak vissza a műtött területen az operáció után.

MTI